Czy smog jakoś szczególnie szkodzi kobietom w ciąży?

Mogą one odczuwać podobne, nieprzyjemne skutki działania smogu, jak inne osoby. Wysoki poziom zanieczyszczeń w powietrzu może powodować u nich m.in. zapalenie spojówek, problemy z górnymi drogami oddechowymi, zapalenie tchawicy czy zaburzenia pracy serca.

Reklama

A czy grozi przedwczesnym porodem?

Nie. Żadne badania naukowe nie potwierdzają związku między działaniem smogu a przedwczesnymi porodami. Jednak ze względu na zdrowie dziecka i matki zaleca się zachowanie wszelkiej ostrożności.

Reklama

Czy smog jest niebezpieczny dla maleństwa rozwijającego się w brzuchu mamy?

Tak. Jak wynika z badań, dzieci, które jeszcze w łonie matki narażone były na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza, przychodzą na świat mniejsze niż ich rówieśnicy, którzy nie mieli styczności ze szkodliwymi czynnikami. Mogą mieć również gorzej wykształcone płuca, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych. Są bardziej narażeni na problemy z koncentracją i skupieniem, a także mają tendencję do zachowań depresyjnych. Ostatnie badania wskazują również na związek zachorowania na autyzm i ADHD u dzieci, które jeszcze w łonie matki miały styczność ze smogiem.

Czyli kobiety w ciąży powinny teraz unikać spacerów…

Reklama

W przypadku dużego poziomu zanieczyszczeń, kobietom w ciąży bezwzględnie zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz do minimum. Dodatkowo warto unikać częstego wietrzenia mieszkania. Lepiej zainwestować w oczyszczacz powietrza czy zakup roślin doniczkowych. W skrajnych przypadkach rekomenduje się używanie maseczek przeciwpyłowych.

A jeśli przyszła mama musi jednak wychodzić na zewnątrz pomimo smogu, to jakie objawy powinny ją zaniepokoić?

Swędzenie i świąd oczu, łzawienie, napady kaszlu, chrypka czy przedłużające się infekcje górnych dróg oddechowych powinny skłonić ciężarną do wizyty u lekarza prowadzącego ciążę.

Media