Za opryszczkę narządów płciowych odpowiedzialny jest wirus herpes (HSV) - typ II, bo typ I wywołuje opryszczkę wargową. Choroba rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakty seksualne - podczas stosunku waginalnego, oralnego, analnego z osobą, u której opryszczka się uaktywniła. Może się również przenieść z jamy ustnej, przez palce lub przez używanie wspólnych gadżetów seksualnych.

Reklama

U kobiet opryszczka narządów płciowych najczęściej występuje na wargach sromowych, łechtaczce, przy wejściu do pochwy, na udach, pępku, przy odbycie, u mężczyzn na żołędzi i trzonie penisa, ale też w kroczu, na pośladkach, odbycie i także udach.

Owrzodzenia i inne objawy mogą ustąpić po kilku tygodniach, ale wirus pozostaje w organizmie i często powoduje nawroty. Zwykle są one łagodniejsze, trwają od 3 dni do 2 tygodni. Sprzyja im stres, inne choroby, uszkodzenia skóry, ciąża.

Opryszczki narządów płciowych nie da się skutecznie wyleczyć, gdyż nadal nie istnieje na nią skuteczne lekarstwo. Można znacznie złagodzić jej objawy. Stosuje się głównie leki przeciwwirusowe - do użytku zewnętrznego i doustnego. Poza tym warto skorzystać z innych metod. Gdy owrzodzenie pojawi się po raz pierwszy, można robić nasiadówki z sodą, trzy do pięciu razy dziennie. Na pękające pęcherze warto kłaść kompresy z wodą utlenioną albo z naparu z goździków, torebek z czarnej herbaty. Leczniczo działa żel z aloesu. Codziennie można kąpać się w wodzie z dodatkiem olejku geraniowego.

Pomocna będzie dieta wzbogacona o produkty zawierające dużo cynku (otręby, kiełki pszenne, jaja, mleko, drożdże, pestki dyni, płatki owsiane, czosnek) i obfitujące w witaminę B (mleko i jego przetwory, pieczywo wieloziarniste, zielonolistne warzywa, jaja). Unikaj zaś produktów o wysokiej zawartości argininy (orzechy, czekolada, coca cola, ryż). Zamiast tego jedz produkty bogate w lizynę (ziemniaki, mięso, mleko, drożdże, wątroba, jaja).

Reklama

Liczy się skrupulatna higiena intymna. Utrzymuj chore miejsca w suchości i czystości. Noś bawełnianą, luźną bieliznę.