Nie ma znaczenia czy to frytki, puree, pieczone ziemniaki lub zapiekanka i zupa z ziemniakami w roli głównej – częste posiłki z tym warzywem mogą powodować wzrost ciśnienia tętniczego – ostrzegają uczeni z Harvard Medical School. Już cztery porcje tygodniowo zwiększają ryzyko kłopotów zdrowotnych o 11 proc.

Reklama

Winą za tę sytuację obarczana jest skrobia. Przez jej dużą zawartość ziemniaki mają wysoki indeks glikemiczny i powodują gwałtowne skoki cukru we krwi.

Lepiej jednak nie rezygnować całkowicie ze spożywania ziemniaków, gdyż są bogatym źródłem potasu i innych cennych witamin oraz soli mineralnych. Wystarczy jedną porcję tygodniowo wymienić na warzywa niskoskrobiowe, a zyska na tym zdrowie.

Wyniki obserwacji zostały opublikowane na łamach „British Medical Journal”. Uczeni przeanalizowali dane blisko 187 tysięcy kobiet i mężczyzn, biorących udział w trzech dużych i długotrwałych badaniach.

Wcześniejsze badania wykazały zaś, że kobiety, które jedzą dużo ziemniaków, są bardziej zagrożone cukrzycą w ciąży. Już 2-4 porcje ziemniaków w tygodniu podnoszą ryzyko zachorowania aż o 27 proc.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>