Od początku epidemii zaraziło się blisko 80 milionów ludzi, a ponad 30 milionów zmarło w wyniku AIDS. W ubiegłym roku zdiagnozowano 2 miliony nowych zakażeń tym wirusem, w tym 220 tysięcy dotyczyło dzieci. Według danych z czerwca 2015 roku, dostęp do terapii antyretrowirusowej ma blisko 16 milionów osób.

Reklama

Przewiduje się, że epidemia AIDS może zostać powstrzymana do 2030 roku, właśnie dzięki terapii antyretrowirusowej, która zapobiega procesowi namnażania się wirusa w organizmie. Wraz ze wzrostem liczby osób mających do niej dostęp, spada liczba nowych zakażeń.

W Polsce jest około 19 tysięcy osób, u których wykryto zakażenie HIV. Co roku wzrasta liczba kolejnych przypadków - w ubiegłym roku było ich ponad tysiąc. Według szacunków epidemiologów, od 50. do 70. procent osób żyjących z HIV nie jest tego świadoma. Polscy eksperci podkreślają, że największym problemem jest niska wykrywalność, a więc zbyt mała liczba osób, które poddają się testom na obecność wirusa HIV. Choroba nie jest wyrokiem, pod warunkiem że chory odpowiednio wcześnie dowie się o zakażeniu i będzie przyjmował leki.

Według raportu ONZ, większość przypadków nowych zakażeń notuje się w Afryce Subsaharyjskiej. Niemniej ich ogólna liczba spadła tam od 2005 roku o ponad jedną trzecią. W Afryce żyje ponad 24 miliony osób zarażonych HIV, z czego blisko 3 miliony to dzieci. Kraje najbardziej dotknięte problemem na tym kontynencie to RPA i Nigeria.

Na całym świecie z okazji Dnia Walki z AIDS są organizowane spotkania, koncerty, wykłady i dyskusje, których celem jest upowszechnianie wiedzy o chorobie. Szczególny nacisk jest kładziony na uświadomienie ludziom, jakie zagrożenie niesie ze sobą wirus HIV i jak można zapobiegać zarażeniu. W piątek (27 listopada) zakończył się obchodzony po raz trzeci, Europejski Tydzień Testowania na HIV. Stanowi okazję do rozmawiania HIV i pokazania odbiorcom korzyści płynących z wczesnego wykrycia zakażenia wirusem.

Intencją obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS jest także wzmocnienie ducha solidarności, tolerancji, współczucia i zrozumienia w stosunku do osób zarażonych tą wciąż nieuleczalną chorobą. Chodzi też o to aby udowodnić im, że nie muszą być skazane na odosobnienie, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności nie stanowią zagrożenia dla innych.

Reklama

Człowiek zarażony wirusem HIV przez wiele lat może nie odczuwać żadnych objawów. Jednak w tym czasie wirus stopniowo niszczy jego układ immunologiczny. Z czasem dochodzi do zachorowania na AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności.

Wirusem HIV można się zarazić przez krew lub kontakty seksualne. Obecnie nie ma lekarstwa, które umożliwiłoby pozbycie się wirusa z organizmu, ale dzięki lekom możliwe jest spowolnienie rozwoju HIV i poprawa stanu zdrowia osób zarażonych.

Światowy Dzień Walki z AIDS został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku.