Doktor Cholewińska podkreśla, że prace nad szczepionką trwają i są zaawansowane. Są już pierwsze wyniki badań na ludziach - ochotnikach, wcześniej testowane były zwierzęta. - Jak w przypadku każdej szczepionki potrzeba kilku lat obserwacji osób, które zostały zaszczepione, żyją w swoim środowisku, mają takie kontakty seksualne jak wcześniej i nie doszło do zakażenia - tłumaczy.

Reklama

Doktor Grażyna Cholewińska zaznacza, że chodzi o wyselekcjonowanie białka otoczki wirusa i przeniesienie ich do szczepionki. Tłumaczy, że trudność techniczna polega na przeniesieniu tych białek dzięki wektorowi - bakterii czy innemu wirusowi do preparatu - szczepionki. Osoby zaszczepione powinny wytwarzać przeciwciała chroniące przed zakażeniem, podobnie jak w przypadku innych tego typu preparatów.

W naszym kraju liczba osób zakażonych rośnie. Oficjalnie sięga 20 tysięcy, ale szacuje się, że wirus może dotyczyć 30 tysięcy osób. Na świecie zakażonych jest 35 milionów osób. Trwa Europejski Tydzień Testowania na HIV.