Cedrus to olejek pozyskiwany z cennych orzeszków cedru syberyjskiego. Należy do najcenniejszych olejów dostępnych na rynku. Tłoczy się go ze wspomnianych orzeszków, czyli nasion kryjących się w szyszkach sosny syberyjskiej (Pinus Sibricia Du Tour), nazywanej przez mieszkańców tych terenów cedrem. To jedna z najbardziej długowiecznych (i najlepiej przystosowanych do bytowania w trudnych warunkach atmosferycznych) przedstawicielka dendrologicznej rodziny.

Reklama

Zawiera mnóstwo składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale najcenniejsze są te, które działają korzystnie na układ pokarmowy, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). W oleju cedrowym znajdziemy kwas linolenowy (z grupy kwasów omega-3) i linolowy (z grupy omega-6).

Nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować tych kwasów tłuszczowych, dlatego to my jesteśmy odpowiedzialni za ich dostarczanie. Dowiedziono, że zawarte w oleju cedrowym kwasy tłuszczowe działają zbawiennie w przypadku choroby wrzodowej. Nie tylko zmniejszają ilość produkowanego w żołądku kwasu solnego, ale też osłaniają błonę śluzową żołądka i dwunastnicy przed jego działaniem. Kwasy tłuszczowe (NNKT) w Cedrusie przyspieszają również gojenie się już istniejących wrzodów – zarówno w żołądku, jak i w dwunastnicy. Są podstawowym budulcem błon komórkowych – mają zdolność uszczelniania ścianek naczyń krwionośnych w nabłonku wyścielającym nasz układ pokarmowy.

Poza tym obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, odgrywając ogromną rolę w profilaktyce chorób serca: choroby wieńcowej, stanów zawałowych. Udrażniają żyły zapobiegając miażdżycy i powstawaniu zakrzepów.

W olejku z orzechów cedrowych znajdziemy też mnóstwo witaminy E, nazywanej witaminą młodości. Wraz z NNKT wzmacnia ona organizm, likwiduje uczucie zmęczenia i podnosi sprawność – fizyczną i umysłową. Jako że wzmacnia ona układ krwionośny, odwdzięcza się on lepszym transportem tlenu w organizmie. A lepiej dotlenione organy to sprawniejsze organy. Witamina E jest też silnym antyoksydantem – neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się tkanek.

Reklama

Za sprawność układu krążenia odpowiadają też inne związki, w które bogaty jest Cedrus – między innymi wapń, potas i żelazo.