Dlatego powinniśmy o nią właściwie zadbać. Jak to zrobić? Zapytaliśmy o to eksperta – lek. med. estetycznej Izabelę Lenartowicz (sprawdź profil lekarza: https://ranking.abczdrowie.pl/d/28596,izabela-lenartowicz).
Skąd biorą się problemy skórne po wakacjach?
Często z wakacji przywozimy nie tylko pamiątki, ale również piękną opaloną skórę. W pierwszym momencie wydaje się ona świeża, ładna i zdrowa. Jednak, kiedy przyjrzymy się jej z bliska, zauważymy pękający, suchy, łuszczący naskórek, plamy czy przebarwienia (więcej informacji o przebarwieniach skóry można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/przebarwienia-skory).
Warunki atmosferyczne takie jak wiatr, słońce, słona czy chlorowana woda, czasem klimatyzacja sprawiają, że nasza skóra staje się sucha, a nawet odwodniona, co powoduje u niej właśnie suchość i szorstkość. Cera traci swój blask, staje się szara i ziemista. Nadmierna opalenizna podkreśla mocniej zmarszczki , a na skórze pojawiają się przebarwienia, pękają naczynka krwionośne. W tym momencie potrzebuje ona większej uwagi. Powinniśmy zadbać o bardzo mocne nawilżenie, regenerację oraz odpowiednie odżywienie. Gdy domowa pielęgnacja nam już nie wystarcza, należy zgłosić się do gabinetu kosmetycznego lub medycyny estetycznej, gdzie kosmetolog lub lekarz dokładnie obejrzą naszą skórę i dobiorą dla niej jak najbardziej odpowiednie zabiegi kosmetyczne i lecznicze.
Nie zapominajmy, że jesień jest też trudną porą roku dla naszej cery. Nadchodzą chłodne dni, a wraz z nimi wiatr, mróz i deszcz. Skóra coraz bardziej staje się przesuszona, podrażniona, czasem nas piecze, naskórek częściej staje się odwodniony i boleśnie pęka.
Jak pomóc skórze „zmęczonej” wakacjami?
Kiedy nasza skóra jest zdrowa, jest ona jędrna, elastyczna, dobrze nawilżona, w dotyku jest przyjemna. Gdy zadbamy o te wszystkie czynniki, będzie starzała się wolniej, nie będzie ulegała podrażnieniom.
Dobre nawilżenie nie zależy tylko od liczby stosowanych kremów, masek i zabiegów kosmetycznych, lecz również od ilości przyjmowanej wody z zewnątrz i wewnątrz. W gabinecie kosmetycznym można wykonać zabieg mezoterapii bezigłowej z maską nawilżającą, masaż, który dostarczy nam wielu substancji odżywczych, poprawi mikrokrążenie i peeling kawitacyjny, który złuszczy zalegający na skórze naskórek. Pamiętajmy, że kosmetyki gabinetowe są mocniej skoncentrowane, mają wyższe stężenia substancji czynnych, kosmetolog dobierze odpowiedni preparat do stanu naszej skóry.
Jeśli chcemy zadbać o cerę mocniej i na dłużej, warto pomyśleć o odwiedzeniu certyfikowanego lekarza medycyny estetycznej, który obejrzy ją po okresie letnim, doradzi i dobierze odpowiednie zabiegi.
Na jakie zabiegi kobiety najchętniej decydują się po wakacjach?
Najczęściej stosowanymi po lecie zabiegami są mezoterapia igłowa, która polega na bezpośrednim wstrzykiwaniu w miejsca zmienione odpowiednich substancji leczniczych. Dzięki zabiegowi skóra zostanie odżywiona, zrewitalizowana, pobudzona zostanie do procesu regeneracji.
Laser IPL ma na celu zregenerowanie uszkodzeń w głębszych warstwach skóry, które zostały spowodowane słońcem. Zabieg ten poprawia napięcie i koloryt cery, drobne zmarszczki ulegają redukcji, rozszerzone pory zostają zmniejszone, rumień zostaje zredukowany, zmiany naczyniowe wyciszają się.
Pobudza włókna kolagenowe i elastynowe do produkcji. Zabieg ten nie wymaga od pacjenta wyłączenia z trybu życia. Wykonuje się go w serii 4-6 zabiegów.
Co możemy zrobić, gdy zauważymy pierwsze niepokojące zmiany na skórze?
Kiedy na skórze zauważymy przebarwienia po lecie, pierwszym krokiem jest zastosowanie preparatów rozjaśniających z witaminą c, wyciągiem z lukrecji, białej morwy, grejpfruta. Rozjaśnienie będzie widoczne delikatnie po dłuższym okresie stosowania preparatów. Gdy przebarwienia umiejscowiły się w głębszych warstwach skóry, należy zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej i po obejrzeniu cery będzie można zastosować zabiegi laserowe, peelingi medyczne, dermamelan czy cosmelan. Proszę jednak pamiętać o tym, że są to zabiegi , które wymagają czasu – wykonuje się je w serii. Przebarwienie nie zniknie po jednym zabiegu.
Jak powinny zadbać o cerę osoby o wrażliwej skórze, mające problem z pękającymi naczynkami?
Rozszerzone i pękające naczynka to problem wielu osób lubiących słońce. Kiedy na twarzy pojawią się widoczne żyłki lub rozległy rumień, można pozamykać je za pomocą laserów. Warto również zadbać o prawidłową pielęgnację skóry dermokosmetykami lub kosmoceutykami zawierającymi: witaminę c, k, pp, wyciągi z kasztanowca, rutynę, arnikę.
Jakich kosmetyków używać po okresie letnim?
Warto zainwestować w parę podstawowych kosmetyków. Peeling, który złuszczy warstwę rogową naskórka i pozwoli reszcie nakładanych kosmetyków dotrzeć głębiej. Krem nawilżający, odżywczy musi być bardzo bogaty w składniki odżywcze, aby nie tylko nawilżyć skórę, ale też ją zregenerować i odbudować. Kosmetyki powinny zawierać dużą dawkę witaminy A, dzięki której zostanie przyspieszona regeneracja skóry, alantoinę, d-pathenol, które złagodzą podrażnioną skórę i zatrzymają w niej wilgoć. Kremy powinny zawierać również dużą ilość kwasu hialuronowego – jest on najlepszym składnikiem nawilżającym skórę, dzięki temu, że wiąże wodę w naskórku. Gliceryna ma za zadanie natłuścić skórę w głębszych jej warstwach, dzięki czemu stanie się ona gładsza.
Serum należy dobrać odpowiednio do rodzaju i problemu skóry. Ma za zadanie odżywić, nawilżyć i wyciszyć skórę. O kremie z filtrem SPF50 należy pamiętać codziennie, wychodząc z domu. Lepiej jest chronić skórę, niż później walczyć z przebarwieniami na niej. Krem powinien zawierać nie tylko filtry UVA ale również UVB.
Dziękujemy uprzejmie za rozmowę.