Czym są prezerwatywy?

Prezerwatywa, zwana również kondomem, to mechaniczny sposób zabezpieczenia przed ciążą bądź chorobą weneryczną. Najczęściej wykonana jest z lateksu. Osoby uczulone na ten materiał mogą używać kondomów z poliizoprenu. Skuteczność tego rodzaju antykoncepcji wynosi od 80 do około 95 proc.

Prezerwatywy mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni (różnią się one kształtem). Męski kondom należy umieścić na członku podczas erekcji – powinien zostać naciągnięty na całą długość penisa, po wytrysku należy go od razu usunąć. Po założeniu należy sprawdzić, czy między żołędzią a czubkiem prezerwatywy pozostało wolne miejsce. Jest to bardzo ważne, ponieważ właśnie tam gromadzi się nasienie. Po ejakulacji mężczyzna powinien przytrzymać ręką prezerwatywę, żeby się nie zsunęła (dowiedz się, jak należy zakładać prezerwatywę: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zalozyc-prezerwatywe).

Damski kondom umieszcza się w pochwie, ma uniwersalny rozmiar i nie musi być wyjęty od razu po ejakulacji. Niewskazane jest stosowanie obydwu rodzajów jednocześnie – łatwiej mogą się zsunąć bądź pęknąć. Kobiece prezerwatywy nie są jednak tak popularne, jak męskie.

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór prezerwatyw. Dostępne są kondomy smakowe, z wypustkami, cieńsze i grubsze, rozgrzewające, a nawet świecące w ciemności. Producenci oferują również „gumki” w różnych rozmiarach – dostępne są nawet specjalne, wyjątkowe wymiary. Ponadto mogą być rozszerzane w różnych miejscach – w zależności od kształtu członka. Prezerwatywy mogą być stosowane wraz ze specjalnymi żelami intymnymi.

Jakie problemy mogą wystąpić?

Wydawałoby się, że założenie i stosowanie prezerwatyw nie powinno nastręczać większych problemów. Rzeczywistość odbiega jednak od naszych oczekiwań. Kłopoty z prawidłowym stosowaniem mechanicznej antykoncepcji mają przede wszystkim osoby młode. Najczęstszym błędem jest niewłaściwe dobranie rozmiaru prezerwatywy. Zdarza się, że kondom może zostać źle założony. Podczas nakładania prezerwatywy może też dojść do jej mechanicznego uszkodzenia, np. przedziurawienia paznokciem.

Niewłaściwe dobranie prezerwatywy to, jak już wspomnieliśmy, powszechny błąd. Dlatego warto dowiedzieć się jeszcze przed kupnem, jak należy je dopasować. Zbyt mały kondom może pęknąć, z kolei za duży może się łatwo zsunąć. Rozmiary prezerwatyw podane są na opakowaniu. Znajdują się tam dokładne dane, najczęściej w milimetrach i odnoszą się do średnicy gumki. Jeżeli zastanawiasz się, jaki rozmiar wybrać, zmierz szerokość swojego członka w trakcie wzwodu.

Kto nie może stosować prezerwatyw?

Istnieje pewne przeciwwskazanie do stosowania prezerwatyw – jest to uczulenie na lateks. Jeśli mężczyzna bądź kobieta są uczuleni na ten materiał, należy zrezygnować ze stosowania takich kondomów. Uczulenie może objawiać się zaczerwienieniem skóry, obrzękiem, opuchlizną, świądem. Zmiany pojawiają się od razu po kontakcie z czynnikiem uczulającym. Mogą być widoczne nie tylko na narządach płciowych, ale również na innych częściach ciała, które miały bezpośredni kontakt z lateksem (więcej informacji na temat alergii na lateks można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-lateks).

Dolegliwości te można łatwo pomylić z symptomami infekcji intymnej, dlatego jeśli się pojawią po stosunku, należy udać się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy.