Pomimo że nakłady finansowe na naukę i innowacyjność nie są w Polsce szczególnie wysokie, nie brakuje w naszym kraju fascynatów, którzy dzięki pasji, samozaparciu i codziennej pracy badawczej osiągają światowe sukcesy – nierzadko w bardzo młodym wieku. W ubiegłym roku główną nagrodę w prestiżowym konkursie Photonics21 otrzymała Olga Malinkiewicz, autorka innowacyjnej, taniej i szybkiej metody wytwarzania perowskitu. Jest to szczególny, niezwykle cienki i elastyczny materiał, mogący zastąpić krzem w fotowoltaice (dziale nauki zajmującej się przemianą światła słonecznego na energię elektryczną). Dzięki perowskitowi, za kilka lat nie będą nas dziwić np. okna zasilające budynki zieloną energią czy też koszulki ładujące smartfony. Tym samym perowskit ma szansę zdetronizować kolejny głośny wynalazek polskich naukowców ostatnich miesięcy, a mianowicie grafen.

Reklama

Polacy osiągają znaczące sukcesy także w dziedzinie medycyny. W 2014 r. 18-letni Łukasz Wysocki odkrył związek, który spowalnia, a może nawet hamuje rozwój alzheimera. Badania nad lekiem nadal trwają. Autorem egzoszkieletu, czyli specjalnej maszyny, pomagającej w rehabilitacji i poruszaniu się osobom niepełnosprawnym, jest Michał Mikulski. Egzoszkielet ten ogłoszono w 2013 r. jednym z 8 najlepszych start-upów na świecie. Produkt jest już gotowy do masowej produkcji.

Znany na całym świecie stał się także polski syntezator mowy Ivona. Program ten dwa razy z rzędu na międzynarodowym konkursie Blizzard Challenge w USA oraz Niemczech został uznany za syntezator generujący mowę o najwyższej jakości, pokonując produkty takich firm jak IBM, Microsoft czy Nokia. Obecnie Ivona przejęta została przez Amazon i jest powszechnie wykorzystywana.

W ciągu ostatnich lat powstaje także coraz więcej nowatorskich technologii przetwarzania żywności. Także na tym polu możemy pochwalić się kreatywnością – autorem opatentowanej metody próżniowego suszenia owoców oraz służącej jej linii technologicznej jest polska firma MicroFood z Ostrzeszowa, właściciel marki Puffins. Dzięki puffingowi powstają w całości naturalne, lekkie przekąski z jabłek, winogron, miechunki, ananasa czy wiśni.

Opracowana przez naszą firmę metoda próżniowego suszenia owoców z efektem puffingu pozwoliła stworzyć przekąski, które zrewolucjonizowały dotychczasowe myślenie o suszonych owocach – mówi Katarzyna Barczyk ( dopisać stanowisko ) z Puffins. Przede wszystkim krótki czas puffingowania ogranicza straty witamin spowodowane działaniem temperatury. Ponadto puffing daje dodatkowe korzyści w postaci nadania produktowi atrakcyjnych cech sensorycznych i strukturalnych – owoce mają kruchą i chrupką teksturę, atrakcyjny wygląd i wysokie walory smakowo-zapachowe.

Reklama

Ogromny potencjał tkwi także w młodych, polskich informatykach, którzy wręcz prześcigają się w tworzeniu kolejnych aplikacji mobilnych. Projektów jest tak wiele i tak bardzo różnią się przeznaczeniem, że właściwie trudno wskazać te najważniejsze. Niewątpliwie jednak na uwagę zasługuje pakiet aplikacji Seeing Assistant, dzięki którym telefon komórkowy staje się swego rodzaju oczami osoby niewidomej.

Jeśli wierzyć danym Głównego Urzędu Statystycznego suma krajowych nakładów wewnętrznych na działalność badawczą i rozwojową systematycznie wzrasta. Choć w żaden sposób nie zmienia to faktu, że nadal nie osiągamy choćby średniej unijnej w tym zakresie (nie wspominając już o USA, Japonii czy Korei Południowej), jest to sygnał napawający optymizmem. Bez potężnego dofinansowania bowiem, polskie patenty i wynalazki nie mają szans zagospodarowania globalnego rynku, a zyski płynące z odkryć naszych naukowców trafiają zazwyczaj na konta bankowe firm zagranicznych.