Najlepszym sposobem zapobiegania odrze jest szczepienie we wczesnym dzieciństwie. Kiedy jednak już zachorujemy, powinniśmy wiedzieć, jak objawia się ta choroba i przebiega jej leczenie.

Reklama

Objawy odry

Okres zachorowania na odrę można podzielić na trzy etapy. Każdy z nich różni się nieco objawami od pozostałych.

Zacznijmy od okresu nieżytowego. Wtedy chory, jak sama nazwa wskazuje, zmaga się z nieżytem nosa. Ma podwyższoną temperaturę. Męczy go suchy kaszel. Charakterystyczne dla tego okresu jest zapalenie spojówek. Ponadto chory jest osłabiony. Okres ten trwa od 9 do 14 dni. Po około 2 lub 3 dniach osoba zakażona może u siebie zauważyć tzw. plamki Koplika. Są to niewielkie białe plamy z czerwoną obwódką. Pojawiają się one na błonie śluzowej policzka.

Okres wysypkowy charakteryzuje się oczywiście rozprzestrzenianiem się wysypki na całym ciele. Na początku plamki pojawiają się za uszami, na czole i na twarzy. W miarę postępu choroby wysypka schodzi coraz niżej – na tułów oraz na kończyny. Plamki przy odrze są bladoróżowe i niewielkie, ale z czasem mogą stawać się wypukłe i zlewać się ze sobą, tworząc spore połacie na całym ciele. To nie wszystko. W tym czasie osoba zakażona wirusem odry ma zaczerwione oczy, łzawi, drażni ją światło. Zdarza się, że na języku pojawia się nalot, a na zębach biało-niebieskie plamki. Okres wysypkowy nie jest dłuższy niż 4 dni. Kiedy wysypka schodzi, zmienia nieco swój kolor – staje się ciemniejsza, a w końcu brunatna. Plamki się łuszczą i z czasem całkiem znikają (więcej informacji o chorobach wysypkowych u dzieci można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-wysypkowe-u-dzieci).

Okres zdrowienia to oczywiście najlepszy czas dla chorego. Wtedy gorączka się zmniejsza, wysypka stopniowa znika. Ustępują też inne przykre objawy, np. kaszel.

Leczenie odry

Jeśli zauważymy u siebie którykolwiek z powyższych objawów, to należy szybko udać się do lekarza – nawet jeśli te symptomy wydawałyby się niewiele znaczące, np. podwyższona temperatura czy suchy kaszel.

Odra to choroba, która wymaga dłuższego pozostania w łóżku. Ponadto dobrze jest, by osoba chora leżała w pokoju z ograniczonym dostępem światła (wystarczy zasłonić okno roletami czy zasłonami) – jest ona szczególnie wrażliwa na ten czynnik, więc nie powinniśmy jej narażać na dodatkowe cierpienie. Oczywiście nie zapominajmy o tym, by pomieszczenie, w którym przebywa chory było dosyć często wietrzone, a powietrze w nim nawilżone (najprostszym i najtańszym sposobem na zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia będzie powieszenie wilgotnego ręcznika na grzejniku).

Jest wskazane, by chory na odrę przyjmował witaminę A. Ponadto przy wysokiej gorączce, powinien łykać środki zbijające wysoką temperaturę. Z kolei przy męczącym suchym kaszlu pomocny okaże się syrop (sprawdź, jaki powinien być dobry syrop na kaszel: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-syropy-na-kaszel). Zaczerwienionym i bolącym oczom ulgę przyniesie przemywanie ich solą fizjologiczną.

Chory na odrę może pozostać w domu – najlepiej w odizolowanym pomieszczeniu – lub otrzymać skierowanie do szpitala.

Powikłania po odrze

Nieleczona odra może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych komplikacji. U osoba zakażonej wirusem może pojawić się zapalenie tchawicy, krtani, ucha środkowego, mięśnia sercowego, a nawet zapalenie płuc. Niektóre przypadki odry mogą skończyć się zapaleniem mózgu. Dlatego też nie warto lekceważyć objawów odry i pozwolić organizmowi odpocząć w okresie zachorowania.