Przyczyny zapalenia skóry

Reklama

Zapalenie skóry spowodowane jest przede wszystkim kontaktem z czynnikiem drażniącym, np. alergenem bądź jakimś detergentem. Może to być bezpośrednie zetknięcie ze skórą (np. podczas sprzątania), połknięcie, wstrzyknięcie, a nawet wdychanie. Bardzo ważny jest też czynnik genetyczny – prawdopodobieństwo zachorowania na atopowe zapalenie skóry znacznie rośnie, jeśli w rodzinie pojawiły się jego przypadki. Do występowania objawów zapalenia skóry może też przyczynić się zanieczyszczenie środowiska oraz konserwanty znajdujące się w różnych produktach żywnościowych. Nie bez znaczenia są również warunki klimatyczne. Wysoka temperatura, duże nasłonecznienie, a także występowanie uczulających gatunków fauny i flory – wszystko to przyczynia się do zwiększenia zachorowań na zapalenie skóry.

Jak objawia się zapalenie skóry?

Zapalenie skóry możemy rozpoznać po nietypowych zmianach skórnych, które utrzymują się dłuższy czas. Zaliczamy do nich m.in. wysypkę, opuchliznę, pęcherze, rozległe zaczerwienie. Symptomy mogą różnić się w zależności od rodzaju zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry objawia się swędzącą, wysuszoną i zaczerwienioną skórą. Zmiany te występują przede wszystkim na zgięciu kolan i łokci, na twarzy i dłoniach. Czasem dolegliwości skórne pojawiają się za uszami. Ponadto przy AZS chory może doświadczać zapalenia spojówek, astmy oskrzelowej bądź kataru siennego. Atopowe zapalenie skóry najczęściej występuje u małych dzieci (więcej informacji o atopowym zapaleniu skóry znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/atopowe-zapalenie-skory).

Przy kontaktowym zapaleniu skóry chory może odczuwać ból, swędzenie oraz pieczenie skóry. Ponadto pojawia się zaczerwienienie i podrażnienie. Przyczyną tego zapalenia jest kontakt ze środkiem uczulającym. Objawy związane z tą chorobą zazwyczaj pojawiają się na niewielkiej powierzchni skóry – najczęściej na udach, przedramionach, szyi, kostkach, nadgarstkach, genitaliach (dowiedz się więcej o kontaktowym zapaleniu skóry: https://portal.abczdrowie.pl/alergiczne-kontaktowe-zapalenie-skory).

Z kolei opryszczkowate zapalenie skóry, czyli choroba Dühringa, objawia się pieczeniem, swędzeniem oraz paleniem skóry. Ponadto pojawiają się pęcherzyki, czerwone grudki oraz symetrycznie rozstawione guzki.

Leczenie zapalenia skóry

Kiedy tylko zauważymy na swojej skórze jakieś niepokojące zmiany, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, dermatologa bądź alergologa. Po obejrzeniu zmian, lekarz będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie bądź skieruje na dodatkowe badania.

Leczenie zapalenia skóry polega przede wszystkim na stosowaniu przepisanych maści oraz kremów (mogą zawierać sterydy, substancje przeciwzapalne i antygrzybicze). Specjalista może również zalecić łykanie tabletek. Leczenie tej choroby uzależnione jest od rozległości zmian, nasilenia objawów subiektywnych i stanu zapalnego. Istotny przy podejmowaniu prób wyleczenia jest wiek pacjenta.

Aby zapobiec zapaleniu skóry, bardzo ważne jest to, by odpowiednio o nią zadbać. Powinniśmy pamiętać o stosowaniu kosmetyków (np. do skóry wrażliwej) i w miarę możliwości należy unikać substancji, które wywołują reakcję alergiczną.