- Pacjentki pytają o tabletki, bo wiedzą, że można łatwiej kupić. Ale musimy je odsyłać z kwitkiem. Nie ma ich po prostu w hurtowni – przyznaje farmaceutka z apteki w Gdyni. Muszą tłumaczyć pacjentkom, że nie chodzi im o problem moralny i nie domawiają z powodu klauzuli sumienia. To tylko kłopot logistyczny.

Reklama

Paweł Wakor przyznaje, że rzeczywiście cały wolumen leku ellaOne został sprzedany jeszcze przed zmianą kategorii dostępności leku – z produktu dostępnego na receptę na lek sprzedawany od ręki czyli OTC. Do tej pory według danych IMS Health średnia miesięczna sprzedaż wynosiła ok. 1000 - 1200 opakowań.

Wakor dodaje, że produkt lada moment trafi do aptek. - Po zakończeniu działań dostosowujących opakowania i ulotki do nowej kategorii dostępności zostanie uruchomiona produkcja leku w nowych opakowaniach – tłumaczy Wakor.

Obecnie dostępne są dwa inne produkty, ale te są nadal na receptę: Escapelle i Postinor duo.

Pigułki "dzień po" muszą być zażyte jak najszybciej po stosunku, bo największą skuteczność osiągają w ciągu kolejnych 24 godzin. ElleOne działa do 5 dni. Tabletki mają uniemożliwić implementację zarodka lub zahamować owulację.

ZOBACZ TEŻ: Czym grozi zażywanie pigułki "dzień po"? Prof. Łukaszuk wyjaśnia >>>