1. Czy każdy może trenować fitness?

Ola Żelazo: Fitness to zajęcia sportowe przeznaczone dla wszystkich, bez względu na wiek, kondycję i poziom wytrenowania. Wynika to z tego, że istnieje bardzo dużo odmian fitnessu, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli jesteś zdrowa, nie masz kontuzji ani żadnych schorzeń możesz wybierać z całego wachlarza dostępnych form fitnessu. Takie zajęcia poprawią wytrzymałość, zwiększą siłę, delikatnie zarysują mięśnie i dodadzą ci mnóstwo radości. Jeśli nie powinnaś skakać, i wolisz ćwiczenia statyczne wybierz pilates, jogę, stretching, zdrowy kręgosłup lub ćwiczenia przeznaczone dla seniorów. W klubach fitness znajdziesz wiele zajęć tanecznych, nastawionych na modelowanie sylwetki czy skupionych na wzmocnieniu mięśni brzucha. A może chcesz spróbować sztuk walki? To też dyscyplina, którą próbują ludzie w różnym wieku i w różnym stopniu zaawansowania. Spróbuj wszystkich, wybierz tę, która sprawia ci najwięcej radości i odwiedzaj salę fitness regularnie. Jeśli nie uda ci się uczęszczać na treningi regularnie, dodaj ćwiczenia w domu i cardio na zewnątrz.

Reklama
Media

2. Jak często ćwiczyć? Ile powinien trwać optymalny trening, by ćwiczenia przynosiły efekty?

To wszystko zależy od stopnia wytrenowania. Osoby początkujące powinny znaleźć w swoim kalendarzu 3 dni w tygodniu (nie dzień po dniu) i zarezerwować po około 30 minut na lekką aktywność. Po 2 tygodniach należy zwiększyć intensywność ćwiczeń i stopniowo wydłużać czas, tak aby po miesiącu być w stanie ćwiczyć 45–60 minut. Taki trening przyniesie trwałe rezultaty i nie powinien narazić na kontuzje. Osoby bardziej zaawansowane również mogą ćwiczyć 3 razy w tygodniu, ale ich trening będzie bardziej intensywny. Najważniejsze jest obserwowanie i słuchanie swojego ciała. Jeśli dotychczasowy trening nie stawia przed nami nowych wyzwań, zmieńmy go. Jeśli w dni bez ćwiczeń nie czuję się dobrze, należy zwiększyć częstotliwość, pamiętając o przynajmniej jednym dniu regeneracji w tygodniu. To także ważny element treningowy. Ćwicz tak, aby harmonijnie rozwijać swoje ciało i czerpać z samego faktu ćwiczeń jak najwięcej radości. Robisz to tylko dla siebie i własnego samopoczucia (z którego przy okazji korzystają inni).

Reklama

3. Jakie sygnały wysyła organizm, że przeholowaliśmy z treningiem?

Nie należy ćwiczyć, gdy odczuwamy niepokojące bóle. W ten sposób możemy pogłębić kontuzję. Jeśli po ćwiczeniach czujemy jedynie zmęczenie, a nie satysfakcję, nie możemy się zregenerować, mamy trudności z zasypianiem to oznacza, że treningi mogły być zbyt intensywne. Ale uwaga! Zakwasy to dobry objaw i ich nie należy się obawiać. Ćwiczenia trwające 30–45 minut z małą bądź średnią intensywnością raczej nie spowodują przemęczenia. Tutaj też najchętniej odniosę się do stwierdzenia, żeby słuchać organizmu. On wysyła sygnały, wystarczy tylko uważnie słuchać.