Z czego wynikają konflikty w związku?

Jest wiele przyczyn pojawiania się konfliktów w związkach. Należy pamiętać, że związek tworzą dwie osoby. Każda z nich ma swoje indywidualne uwarunkowania, przyzwyczajenia, sposoby rozwiązywania konfliktów. Konfliktowe sytuacje pojawiają się wtedy, kiedy dążenia, pragnienia jednej ze stron nie pokrywają się z dążeniami i pragnieniami drugiej osoby. Konfliktowe sytuacje nie muszą jeszcze oznaczać konfliktu. Ten pojawi się wówczas, gdy któraś ze stron rozpocznie atak. Nie jest możliwe uniknięcie sytuacji konfliktowych ani nawet samych konfliktów. Nawet najlepiej dobrana para czasem się pokłóci. Ważny jest jednak sposób oraz zakończenie i refleksja. Należy uważnie słuchać partnera i nie kwestionować jego uczuć. Dawać komunikat ja i krytykować zachowanie, nie zaś drugą osobę. Kiedy emocje biorą górę, trudno jest dojść do czegoś konstruktywnego. Warto wtedy dać sobie trochę czasu, poczekać aż emocje opadną i wrócić do rozmowy, np. za godzinę. Ważne jest też, żeby tego czasu nie przedłużać. Przeciągające się obrażanie czy ciche dni powodują jednie utrzymywanie się negatywnych uczuć (o roli komunikacji w związku przeczytasz też na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/komunikacja-w-malzenstwie).

Reklama

W jakich sytuacjach dwoje ludzi nie może się dogadać?

Przede wszystkim wtedy, kiedy nie rozmawiają ze sobą lub kiedy rozmawiają, ale nie słuchają się wzajemnie. Podczas rozmów warto jest ustalić, czy na pewno mówimy o tym samym. Dla jednej osoby zdrada oznacza seksualny kontakt, a dla kogoś innego zdradą jest już wysłanie wiadomości. Problemy rodzą się też wtedy, gdy jedna ze stron bagatelizuje odczucia drugiej osoby, nie widzi problemu. Prowadzi to do nawarstwiania się trudności i kumulowania wzajemnych pretensji. Należy więc być szczerym, nie ukrywać, gdy coś jest nie tak, w nadziei, że partner domyśli się, o co nam chodzi.

Jak zadbać o związek?

W związku ważna jest przede wszystkim szczerość. Należy otwarcie mówić o swoich potrzebach, oczekiwaniach, informować drugą osobę o naszych odczuciach. Czasami dla nas coś jest oczywiste, ale druga strona może już tak tego nie odbierać. Ważne jest wzajemne obdarzanie siebie uwagą. Kilka ciepłych słów każdego dnia. Istotna jest też przestrzeń na realizowanie się poza związkiem. Bycie razem nie oznacza, że wszystko trzeba wykonywać razem. W codziennym nawale obowiązków warto zarezerwować czas tylko dla siebie. Może to być weekend za miastem, ale też kilka chwil spędzonych razem, nie na oglądaniu telewizji. Ważne jest bycie razem, nie tylko bycie obok siebie. Należy też pamiętać, że nie ma związków idealnych, tak samo jak nie ma idealnych ludzi. Kłócić się można, a czasami nawet warto, ważne jednak, żeby z tych nieporozumień wyciągać wnioski.

Zazdrość buduje czy niszczy?

Reklama

Odrobina zazdrości jest potrzebna w związku. Informuje ona partnera, że nam na nim zależy. Problem pojawia się wtedy, gdy jest jej za dużo. Zazdrość potrafi zniszczyć nawet bardzo udany związek. Zazdrość zazwyczaj pojawia się, gdy jedna osoba w związku nie czuje się wystarczająco atrakcyjna dla partnera, osoby takie same nie wierzą, że mogłyby być kochane. Zazdrość polega na antycypowaniu utraty ukochanej osoby. Jest związana z rzeczywistym lub wyobrażonym istnieniem relacji partnera z osobą trzecią. Istnieją różnice płciowe w odczuwaniu zazdrości. Mężczyźni częściej są zazdrośni o sferę seksualną partnerki, obawiają się fizycznej zdrady. Kobiety są zazdrosne o uwagę i czas poświęcany innym. Nadmierna zazdrość jest związana z ciągłą czujnością, podejrzliwością, częstymi oskarżeniami. Gdy pojawia się zazdrość, oznacza to, że w związku zaczyna brakować tego, co najważniejsze, co powinno być filarem każdej relacji, czyli zaufania. Zazdrość jest uciążliwa zarówno dla osoby zazdrosnej, jak i dla jej partnera i może doprowadzić do rozpadu związku. Należy być wyczulonym na to, co dzieje się w związku. Bywa, że niemożliwa jest obiektywna ocena, warto wtedy udać się po pomoc do psychoterapeuty, który pomoże spojrzeć na to, co się dzieje, z boku (więcej informacji na temat zazdrości, która może zniszczyć związek, znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/chorobliwa-zazdrosc).