Regularne kontrole u stomatologa to podstawa profilaktyki próchnicy oraz innych schorzeń jamy ustnej. Niestety, wiele osób odkłada wizytę u dentysty do momentu pojawienia się silnego bólu zęba. Do tego czasu niewielkie zmiany próchnicowe mogą przekształcić się w większe ubytki, wymagające bardziej złożonego leczenia.

Reklama

W jakich okolicznościach Polacy zgłaszają się do dentysty? Stomatolog Marcin Sobotka odpowiada: Najczęstszą przyczyną problemów z zębami jest próchnica i jej następstwa. Następstwami występowania procesu próchnicowego są dolegliwości bólowe o różnym nasileniu, zapalenie miazgi zęba, co prowadzi do kolejnych powikłań pod postacią martwicy i zgorzeli miazgi. Martwiczo zmieniona miazga daje dolegliwości bólowe o dużym nasileniu, co wymaga leczenia kanałowego. Zęby przeleczone kanałowo są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co prowadzi do kolejnych problemów, a mianowicie uzupełniania protetycznego uszkodzeń twardych tkanek zęba.

Niechęć do regularnych konsultacji z dentystą to temat, który nie jest obcy lekarzom. Jak tłumaczą opieszałość swoich pacjentów w kwestii umawiania się na systematyczne kontrole uzębienia? - Podstawową obawą jest ból, który pojawia się przy wykonywaniu procedur w gabinecie stomatologicznym - tłumaczy stomatolog Marcin Sobotka. - Poza tym część osób wykazujących silne odruchy wymiotne odczuwa strach i obawę, że manipulacje w obrębie jamy ustnej mogą doprowadzić do powstania silnego odruchu wymiotnego.

Nawyki higieniczne Polaków

Wiele osób ogranicza swoje starania o zdrowie jamy ustnej do mycia zębów rano i wieczorem. Dentyści zalecają wprawdzie uzupełnienie codziennych działań higienicznych o stosowanie nici dentystycznej, ale, jak przyznaje stomatolog Marcin Sobotka: używanie nici dentystycznej nie jest w Polsce zwyczajem w codziennej higienie jamy ustnej. Najczęściej są używane tylko do usuwania resztek jedzenia, a nie do codziennej higieny.

Reklama

Podobnie sytuacja przedstawia się w kwestii antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej – tylko niewielki odsetek Polaków stosuje je regularnie. Pozostali sięgają po nie sporadycznie (na przykład po wyraźnym zaleceniu od dentysty) lub wcale.

Reklama

Ważnym elementem działań profilaktycznych jest dobór odpowiednich akcesoriów i produktów do mycia zębów. Jak często powinniśmy zmieniać szczoteczki do zębów, by mieć pewność, że efektywnie usuwają resztki jedzenia? - W zależności od rodzaju szczoteczki powinny być one zmieniane co kilka miesięcy (3-6 m-cy) - odpowiada stomatolog Marcin Sobotka. - Decyduje o tym stan włosia w szczoteczce. Osoby, które bardzo mocno przyciskają szczoteczki w trakcie mycia zębów będą zużywać szczoteczki znacznie szybciej. Czasami po kilku tygodniach szczoteczka nadaje się u takich osób do wyrzucenia.

W kwestii profilaktyki próchnicy Polacy zrobili duży krok naprzód, ale dentyści są zgodni, że działania profilaktyczne warto zintensyfikować dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów.