Jak objawia się depresja?

Depresja to stan, który pod wieloma względami różni się od zwykłego obniżenia nastroju. Do symptomów tej choroby należą:

- Uczucie zmęczenia i brak energii do działania.
- Brak przyjemności z wykonywania ulubionych czynności, utrata zainteresowania hobby.
- Trudności z podejmowaniem decyzji, problemy z koncentracją uwagi.
- Uczucie smutku i pustki, płaczliwość.
- Nadmierna senność lub problemy z zasypianiem.
- Drażliwość, niepokój (zwłaszcza u dzieci i nastolatków).
- Spadek wagi mimo braku zmian w jadłospisie, ewentualnie znaczny wzrost masy ciała (o co najmniej 5% masy ciała w - ciągu zaledwie miesiąca).
- Niska samoocena, poczucie winy bez wyraźnego powodu.
Nawracające myśli lub próby samobójcze.







Jeśli wyżej wymienione objawy pojawiają się codziennie lub niemal każdego dnia przez co najmniej dwa tygodnie, utrudniają normalne funkcjonowanie i obniżają jakość życia, najprawdopodobniej mamy do czynienia z depresją. Należy wówczas szukać pomocy u specjalisty.

Reklama

Profesjonalna pomoc w depresji

W większości przypadków depresję można wyleczyć, stwarzając tym samym choremu szansę na powrót do normalnego życia. Niestety, jak pokazują dane szacunkowe, około 2/3 osób cierpiących na depresję nie zgłasza się do lekarza i nie podejmuje stosownego leczenia. Nawet gdy objawy chorobowe utrudniają codzienne funkcjonowanie, wielu chorych nie dopuszcza do siebie myśli o depresji. Są przekonani, że mogą poradzić sobie z nią sami, bez niczyjej pomocy. W kwestii depresji takie podejście nie zdaje jednak egzaminu - ta powszechna choroba zawsze wymaga leczenia i nie ustępuje samoistnie, zwłaszcza gdy pojawia się w przebiegu innego schorzenia.

Niechęć do szukania pomocy profesjonalisty i podjęcia leczenia może wynikać także z lęku przed koniecznością stosowania środków przeciwdepresyjnych. Wielu chorych obawia się, że do końca życia będą zmuszeni przyjmować leki, które mogłyby im w jakiś sposób zaszkodzić. Lęk ten jest jednak nieuzasadniony - antydepresanty nie są przepisywane wszystkim pacjentom bez wyjątku, ponieważ z depresji można wyjść także bez udziału środków farmakologicznych, dzięki uczestnictwu w psychoterapii.

Reklama

Jak pomóc osobie z depresją?

Jeśli bliska ci osoba zachowuje się inaczej niż zwykle, unika kontaktu z ludźmi, ma pesymistyczne podejście do życia i brak jej energii do działania, masz powody, by podejrzewać u niej depresję, zwłaszcza gdy spadek nastroju utrzymuje się przez co najmniej dwa tygodnie. Porozmawiaj z nią o swoich spostrzeżeniach i zasugeruj wizytę u lekarza, by na początku wykluczyć przyczyny fizjologiczne tego stanu, czyli inne schorzenia. Przygotuj się na opór - wielu chorych na depresję nie przyjmuje do wiadomości tego, iż potrzebują pomocy. Niektórzy odczuwają wręcz wstyd na samą myśl o konieczności zwierzania się obcej osobie z własnych problemów, dlatego tak ważne jest zapewnienie im wsparcia przed podjęciem leczenia i w jego trakcie. Z całą pewnością nie wolno zostawiać chorego samego z sobą - bez właściwego leczenia jego stan może się pogłębiać.