Niewydolność serca jest konsekwencją innych schorzeń układu krążenia - wyjaśnia kardiolog profesor Jadwiga Nessler. Najczęstsze przyczyny to zawał serca, źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze, stany zapalne i nieleczone wady serca.
Profesor Janina Stępińska z Instytutu Kardiologii w Anianie podkreśla, że objawami niewydolności serca są duszność, osłabienie i pogorszenie tolerancji wysiłku.

Reklama

Profesor Janina Stępińska podkreśla, że w zapobieganiu niewydolności serca najważniejsze jest prowadzenie zdrowego stylu życia i leczenie innych chorób serca.

Niewydolność serca jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji osób po 65. roku życia oraz wysokiej śmiertelności. Co drugi pacjent z tym schorzeniem umiera w ciągu 5 lat.

Dziś, 25 maja, po raz pierwszy obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Świadomości Niewydolności Serca. Z tej okazji na Rynku Głównym w Krakowie od 11.00 do 15.30 odbędą się warsztaty profilaktyki i promocji zdrowia. Zaplanowano prezentacje ekspertów, występy artystyczne, a także pokazy ćwiczeń Tai-Chi, czyli alternatywnej metody rehabilitacji kardiologicznej. Będzie można również bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz zbadać wiek serca.

Reklama