Plaster – raz w tygodniu

Plaster przykleja się na skórę raz na tydzień pierwszego dnia cyklu i stosuje się go przez kolejne 3 tygodnie. Po odklejeniu ostatniego, trzeciego plastra następuje tydzień przerwy. Podobnie jak w przypadku tabletek, pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne następuje po 7 dniach. Optymalnym miejscem na przyklejenie plastra jest skóra pleców, ramiona, podbrzusze lub pośladki. Skóra, na którą naklejamy plaster, powinna być zdrowa i nieuszkodzona, przed przyklejeniem plastra nie może spocona, rozgrzana, nawilżona, natłuszczona czy bezpośrednio po kąpieli, grozi to odklejeniem plastra. Niedogodnością tej metody może być fakt, że brzegi plastra łatwo się brudzą. U niektórych kobiet plaster może powodować podrażnienia skóry, rzadko odczyny alergiczne.

Reklama

Pierścień hormonalny – raz w miesiącu

Elastyczny dopochwowy pierścień hormonalny wprowadza się do pochwy intuicyjnie, podobnie jak tampon. Zakłada się go raz w miesiącu – między 1 a 5 dniem cyklu miesięcznego – na okres 3 tygodni, a następnie usuwa w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony. Po 7-dniowej przerwie do pochwy wprowadza się kolejny, nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia hormonalnego dochodzi do zablokowania owulacji, a kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne.

W porównaniu do innych metod złożonej antykoncepcji hormonalnej, w przypadku pierścienia, dzienna dawka hormonów nie podlega wahaniom, metoda ta zapewnia niskie równe stężenie hormonów, co wpływa na lepsze samopoczucie oraz brak takich objawów jak bóle głowy wynikające z wahań hormonów, wahania nastrojów. Krwawienie miesięczne jest mniejsze. Metoda ta jest stosowana przez kobietę samodzielnie, bez wsparcia osób trzecich, jest dyskretna i pozostaje całkowicie pod jej kontrolą. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, pierścień można bezpiecznie usunąć na okres nie przekraczający 3 godzin (np. przed wizytą u ginekologa), bez obawy o efekt antykoncepcyjny, a następnie po opłukaniu wodą, ponownie wprowadzić do pochwy. Przewagą pierścienia, podobnie jak plastrów antykoncepcyjnych jest fakt, że ich skuteczności nie osłabiają wymioty i biegunka.

Implant hormonalny – raz na 3 lata

Wprowadzany podskórnie raz na 3 lata. Uwalnia hormon - progestagen, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie. Implant można założyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jeśli uprzednio wykluczyło się ciążę. Można również usunąć go w dowolnym momencie. Ochrona antykoncepcyjna istnieje od momentu wszczepienia implantu, jeżeli ten zostaje wszczepiony w ciągu pierwszych siedmiu dni cyklu. Gdy implant jest wszczepiony w innym terminie, to przez jakiś czas należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Czas ten określi lekarz podczas wizyty. Zabieg wszczepienia implantu jest szybki i bezbolesny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa kilka minut. Implant wsuwa się pod skórę na ramieniu specjalnym aplikatorem.

Hormonalna wkładka domaciczna – raz na 5 lat

Reklama

Hormonalna wkładka domaciczna jest zakładana przez lekarza ginekologa pod koniec krwawienia miesiączkowego. Powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego i czyni go nieprzepuszczalnym dla plemników. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne do tej pory nie rekomenduje wkładek domacicznych u kobiet które nie rodziły, choć już pojawiła się specjalna wkładka dla nieródek.

Wszystkie hormonalne preparaty antykoncepcyjne w Polsce są wydawane z przepisu lekarza. Jakiekolwiek wykorzystywanie lub stosowanie preparatów, leków i środków wymienionych w niniejszym materiale odbywać się może jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się z informacją dołączoną do każdego sprzedawanego preparatu lub leku.