Internista Katarzyna Bukol-Krawczyk podkreśla, że dotyczy to nie tylko leków przepisywanych przez lekarza, ale także wieku preparatów przeciwbólowych czy na przeziębienie dostępnych bez recepty, nawet na stacjach benzynowych. Chodzi na przykład o farmaceutyki przeciwalergiczne, syropy na kaszel zawierające kodeinę lub leki na przeziębienie i grypę z pseudoefedryną.

Reklama

- Najbardziej niebezpieczne dla kierowców są leki działające na centralny układ nerwowy, poprawiające nastrój, stosowane w depresji, schizofrenii, relaksujące mięśnie - dodaje doktor Katarzyna Bukol-Krawczyk.

Leki, po których nie powinno się prowadzić pojazdów są oznaczone trójkątem z wykrzyknikiem. Kierowcy, powinni więc dokładnie czytać ulotki informacyjne dołączone do farmaceutyków, aby przekonać się czy mogą po nich prowadzić.
Warto też przypomnieć, że również znieczulenie przy leczeniu zęba może spowodować chwilowe zaburzenia świadomości. Dlatego po wizycie u dentysty dopiero po 2 godzinach można siadać za kółko. Natomiast w przypadku zabiegów wykonywanych pod narkozą trzeba odczekać dobę od momentu wybudzenia, aby prowadzić samochód.