Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Kolor języka i co z niego wynika

20 stycznia 2014, 00:42
- Niewielu pacjentów pyta o język, ale każdy dentysta podczas wykonywanego przeglądu zwraca na niego uwagę, nawet jeśli o tym nie mówi. Istotny jest nie tylko kolor, ale pojawiające się przebarwienia, afty czy nadżerki. Dla stomatologa może być źródłem informacji o stanie zapalnym lub grzybicy w obrębie jamy ustnej. Bywa, że zmiany wymagają leczenia farmakologicznego – tłumaczy dr Mariusz Duda z Duda Clinic w Katowicach. A co możemy zaobserwować sami, podczas zwykłego szczotkowania zębów?
- Niewielu pacjentów pyta o język, ale każdy dentysta podczas wykonywanego przeglądu zwraca na niego uwagę, nawet jeśli o tym nie mówi. Istotny jest nie tylko kolor, ale pojawiające się przebarwienia, afty czy nadżerki. Dla stomatologa może być źródłem informacji o stanie zapalnym lub grzybicy w obrębie jamy ustnej. Bywa, że zmiany wymagają leczenia farmakologicznego – tłumaczy dr Mariusz Duda z Duda Clinic w Katowicach. A co możemy zaobserwować sami, podczas zwykłego szczotkowania zębów? / Shutterstock
Zdrowie jamy ustnej to przede wszystkim zadbane i wyleczone z próchnicy zęby, mocne dziąsła, które nie krwawią. Jednak nie powinniśmy zapominać o języku, który nie tylko odpowiada za odczuwanie smaku i mowę. Już starodawna medycyna chińska traktowała język jako jeden z wyznaczników kondycji całego organizmu. Choć czasy się zmieniły, to język wciąż zdradza stan naszego zdrowia.

Powiązane

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Zobacz
Reklama