Stomatolog Irmina Materna podkreśla, że o zęby trzeba dbać od najmłodszych lat. Do leczenia próchnicy u dzieci sprawdzają się specjalne żele. Odpowiednim preparatem chemicznym smaruje się zmienione chorobowo miejsce, ulega ono utwardzeniu i próchnica się nie rozwija.

Reklama

Doktor Materna wyjaśnia, że bez wiertła można leczyć zęby metodą abrazji powietrznej. Polega ona na usuwaniu próchnicy przy użyciu sprężonego powietrza razem z substancjami ściernymi - na przykład tlenkiem glinu. Metoda jest całkowicie bezbolesna, nie wymaga podania środków znieczulających. Pacjent nie odczuwa drgań, wibracji i nacisku.

Zamiast światłoutwardzalnej plomby - nowe rozwiązania. Dentysta skanerem 3D wewnątrz jamy ustnej skanuje ząb, a później komputerowo opracowuje projekt jego odbudowy. - Na tej podstawie specjalna maszyna w ciągu kilku minut wykonuje plombę, która jest cementowana w zębie pacjenta - wyjaśnia dentysta Sebastian Stępniewski.

Nowoczesne leczenie zębów bez znieczulenia, na przykład metoda abrazji powietrznej to kosztuje w zależności od kliniki dentystycznej od 100 do 200 złotych. Do tego trzeba doliczyć cenę plomby.

Trwa ładowanie wpisu