Grzegorz Kucharewicz - prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreśla, że obecne przepisy nie pozwalają, aby straty związane z przeceną pokrywali, na przykład, producenci leków. Ustawa refundacyjna nie przewidziała pokrywania jakichkolwiek strat - mówi. Podkreśla, że w 2012 roku apteki straciły na przecenach leków refundowanych 90 milionów złotych i wiele aptek zbankrutowało. Teraz sytuacja może powtórzyć się - dodaje.

Reklama

Andrzej Stachnik - prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych przyznaje, że takie są powody braku leków. Redukcja marży w ciągu 3 lat z 10 procent do 5 - najniższej marży w Europie. To według niego jest przyczyną redukcji zapasów i utrzymywania minimalnych ilości leków oraz planowanego poziomu serwisu na przyszły rok.

Marek Jędrzejczak - wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej mówi, że chorzy przewlekle albo cierpiący na rzadkie choroby powinni wybrać aptekę, gdzie regularnie będą realizować recepty. Wówczas mogą liczyć na to, że leki będą dostępne.

Według aptekarzy i hurtowników, gorsza dostępność leków będzie wyraźnie odczuwalna w małych miejscowościach, gdzie dowóz leków będzie rzadszy.