Takie są wyniki badania Ergotest, przeprowadzanego w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Reklama

W badaniu wzięło udział blisko 37 tysięcy osób. Jak podkreśla Jacek Świgost - organizator trwającej kampanii "Pracuj Lepiej", aż 53 procent stanowisk nie spełnia żadnych wymogów ergonomii. Dlatego konieczne jest zadbanie o nasze otoczenie pracy, o odpowiednie ustawienie monitora czy podstawę pod monitor, ewentualnie o podnóżek. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie.

Pracodawca ma zaś obowiązek nam to zapewnić - mówi Jacek Świgost. Dodaje, że pracodawca ma też obowiązek raz do roku sprawdzać stanowisko pracy, co u nas - w przeciwieństwie do zwyczajów innych państw Unii Europejskiej - odbywa się niezwykle rzadko.

Bardzo częstym błędem występującym w polskich biurach jest niekorzystanie z żadnych uchwytów na dokumenty.

Naturalnym nam się wydaje kładzenie czy to faktur czy innych papierów na blacie biurka i przepisywanie ich. Tymczasem dłuższa tego typu praca negatywnie wpływa na kręgi szyi i może powodować poważne schorzenia - podkreśla Świgost.

Długotrwałe siedzenie przy nieprawidłowej pozycji ciała przeciąża nasz układ mięśniowo-szkieletowy, dodatkowo obciążając kończyny górne i dolne - zwraca uwagę doktor Patrycja Krawczyk-Szulc, specjalistka medycyny pracy. Dlatego też trzeba robić przerwy w pracy i zmieniać pozycje ciała, wstać z krzesła po to, by odciążyć te grupy mięśni, które były bierne podczas siedzenia.

Pracując przy komputerze, nie powinniśmy zapominać też o dbaniu o wzrok. Co jakiś czas powinniśmy oderwać się od monitora, spojrzeć w okno albo na daleki przedmiot i pomrugać - radzi doktor Krawczyk. Wyjaśnia, że mruganie jest potrzebne dla zwilżenia gałek ocznych, które bardzo się wysuszają od patrzenia w ekran.