Najmłodsi pacjenci najczęściej mają problemy z zachowaniami i emocjami. - Na niebezpieczne symptomy powinni być wyczuleni przede wszystkim rodzice i jak najszybciej szukać pomocy specjalistów - przekonuje konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży Leokadia Burakiewicz. Wyjaśnia, że rodzice powinni zareagować wtedy, gdy wystąpi jakaś nagła zmiana w zachowaniu dziecka, na przykład nastroju od wesołkowatości do smutku, gdy dziecko ma zaburzenia snu, przestaje jeść lub tez odwrotnie: zaczyna się objadać.

Reklama

- Problemy, które dotyczą starszych osób są często marginalizowane, bo wiele z nich niechętnie prosi o pomoc specjalistów - twierdzi Katarzyna Sachryn z Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego. - Nie chcemy mówić o problemie zdrowia psychicznego naszych domowników, naszych najbliższych, uciekamy od tego. Jest jednak duża potrzeba, żeby zająć się takimi osobami. Zwłaszcza osoby starsze mają problemy związane z osamotnieniem, pozostawieniem samemu sobie - dodaje.

Niechęć szukania specjalistycznej pomocy wynika często ze stereotypów. Takie podejście - jak podkreślają lekarze - utrudnia sprawowanie opieki psychiatrycznej zarówno nad najmłodszymi, jak i starszymi pacjentami.