Będzie można zmierzyć ciśnienie, sprawdzić poziom cholesterolu lub cukru. To wszystko w niedzielę, 29 września podczas 14. Światowego Dnia Serca. Obchodzony w ponad 100 krajach, ma zwracać uwagę na zapobieganie chorobom serca, które są najczęstszą przyczyną śmierci. Około 30 procent wszystkich zgonów na świecie jest spowodowanych przez schorzenia sercowo-naczyniowe.

Reklama

Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło "Kierunek - zdrowe serce!". Tym razem chodzi o profilaktykę chorób układu krążenia u kobiet i dzieci. Do niedawna sądzono, że głównymi ofiarami zawałów i innych schorzeń serca są mężczyźni. Tymczasem najczęściej umierają i chorują z tego powodu kobiety. W 2010 roku choroby serca były powodem zgonów prawie 60 tysięcy Polaków i ponad 63 tysięcy Polek. Co trzeci mężczyzna i co dziesiąta kobieta umiera na serce przed 64. rokiem życia.

Z okazji Światowego Dnia Serca w całym kraju zaplanowano festyny, kiermasze i zawody sportowe, promujące zdrowy styl życia. Ponadto - bezpłatne badania, konsultacje lekarskie i akcje edukacyjne. Centralne obchody odbędą się w Lublinie, gdzie spotkają się kardiolodzy z całej Polski, przedstawiciele firm farmaceutycznych, sportowcy i artyści. W namiocie diagnostycznym będzie można zmierzyć ciśnienie, sprawdzić poziom cholesterolu lub cukru i poddać się badaniu EKG. Dzięki badaniom przesiewowym, Polacy będą mogli zbadać wiek swojego serca.

Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i otyłość, a także palenie tytoniu, brak ruchu i stres mogą doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub nawet nagłego zgonu. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju żyje około osiem lat krócej niż mieszkaniec Europy Zachodniej. Z badań wynika również, że serce Polaków szybciej się starzeje. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają średnio o 8-9 lat "starsze" serce niż wskazuje na to ich wiek metrykalny. 30 procent Polaków nigdy nie mierzyło profilaktycznie poziomu cholesterolu, a tylko dziewięć procent z nas wybiera aktywność fizyczną, jako sposób rozładowania stresu. Natomiast 29 procent dorosłych, czyli około dziewięć milionów osób nałogowo pali papierosy. Ryzyko zawału jest trzykrotnie większe u kobiet, które palą papierosy i zażywają pigułki antykoncepcyjne.

Światowy Dzień Serca jest obchodzony z inicjatywy Światowej Federacji Serca z udziałem Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF. W Polsce organizatorem obchodów jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.