To nie mit, że korzystanie z grzebienia czy szczotki innych osób może być przyczyną powstania łupieżu. Chorobą można się łatwo zarazić, bo jej rozwojowi sprzyjają drożdżaki. To one powodują stan zapalny skóry, który przyczynia się do łuszczenia naskórka i nieprzyjemnego uczucia swędzenia.

Reklama

Co istotne, łupież mogą mieć nawet dzieci. Sporo zachorowań obserwuje się u dzieci w wieku 6-10 lat. Dlatego tak ważne jest, aby miały swój grzebień i szczotkę oraz absolutnie nie korzystały z tych, które należą do rodziców cierpiących na łupież.

Aby pozbyć się łupieżu, należy do codziennej pielęgnacji stosować szampon przeciwłupieżowy i antyłojotokowy, np. z pirytonianem cynku. Natomiast raz w tygodniu warto zastosować mocniejszy preparat z ketokonazolem lub oktopiroxem. Ważne, by kosmetyki do włosów łagodziły świąd. Powinny być dobrze dobrane, by nie zaostrzały łupieżu.

Można korzystać z ziołolecznictwa. Właściwości zmiękczania skóry ma aloes. Miąższ ze świeżo przeciętego aloesu wciera się w skórę zajętą łupieżem.