Wyniki badań naukowców z University of Maastricht w Holandii, które zostały zaprezentowane podczas zjazdu European Association of Urology w Mediolanie, są dość ciekawe. Pokazują, że rutynowa czynność, którą większość z nas wykonuje każdej nocy, może znacząco zmniejszyć naszą wydajność w pracy.

Reklama

Badacze wzięli pod lupę 385 mężczyzn i 261 kobiet. Poprosili ich o wypełnienie specjalnych kwestionariuszy z oceną wydajności pracy oraz opisem problemów zdrowotnych. Zapytali ich również o to, jak często korzystają w nocy z toalety. Okazało się, że te nocne pobudki wiązały się z aż 24-procentowym spadkiem wydajności w pracy.

Co ciekawe, osoby, które często budzą się w nocy, by skorzystać z toalety, są w pracy bardziej zmęczone niż te, które są chore na astmę. - Te dane pokazują, że potrzeba skorzystania z toalety nocą negatywnie wpływa zarówno na sen, jak i na dzienną wydajność. Ten wpływ na zmniejszenie aktywności w pracy może przejść w stan przewlekły - przyznał dr Philip Van Kerrebroeck, autor badania.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>