Według opracowania amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) na ponad milion ludzi żyjących z wirusem HIV w Stanach Zjednoczonych 7 proc. stanowią młodzi ludzie z tego przedziału wiekowego.

Reklama

W sumie co roku w USA odnotowuje się ok. 50 tys. nowych zakażeń wirusem HIV; 12,2 tys. przypada na nastolatków i młodych ludzi przed 24. rokiem życia.

Rządowy raport wskazuje, że prawie 75 proc. tych zakażeń dotyczy młodych homoseksualnych lub biseksualnych mężczyzn. Większość (57 proc.) zakażeń odnotowuje się wśród Afroamerykanów, a po ok. 20 proc. - wśród Latynosów i białych.

W przypadku ok. jednej czwartej nowych zakażeń wśród Amerykanów od 13 do 24 lat źródłem jest dożylne podawanie narkotyków lub stosunki heteroseksualne - podano w raporcie CDC.

Z innego amerykańskiego badania, opublikowanego 9 listopada, wynika, że 20 proc. młodych ludzi, zakażonych wirusem HIV przez seropozytywne matki, nie wiedziało o tym w chwili podjęcia pierwszego kontaktu seksualnego. Badanie to wykazało również, że większość tych, którzy wiedzieli, że są nosicielami, nie mówiło tego swym partnerom seksualnym.

Reklama