Do Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na HIV, zgłasza się ponad 30 proc. mniej kobiet niż mężczyzn, dlatego Społeczny Komitet ds. AIDS zachęca do testowania szczególnie kobiety.

Reklama

Choć testowanie w kierunku HIV jest niezwykle istotne niezależnie od płci, jednak warto wiedzieć, że zakażenie HIV w kontaktach seksualnych przenosi się znacznie łatwiej z mężczyzny na kobietę, niż z kobiety na mężczyznę. Jest to spowodowane różną budową anatomiczną narządów płciowych kobiety i mężczyzny.

Każda osoba podejmująca kontakty seksualne bez zabezpieczenia, bez względu na płeć, narażona jest na zakażenie HIV. Obecnie główną drogą zakażeń w Polsce są właśnie ryzykowne kontakty seksualne. - W Polsce nadal wszystko, co wiąże się z pożyciem intymnym, często związane jest również ze wstydem. Powstrzymuje on Polaków przed mówieniem w sposób otwarty o sprawach seksu oraz powoduje, że podejmują ryzykowne zachowania seksualne - przekonuje Radosław Jerzy Utnik, psycholog i seksuolog współpracujący ze Społecznym Komitetem ds. AIDS.

W Polsce statystycznie trzy osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu. Jednak wielu Polaków uważa, że zakażenie HIV ich nie dotyczy, tylko 9 proc. przynajmniej raz w życiu wykonało test w kierunku HIV. Według oficjalnych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH w Polsce żyje ponad 15 tys. osób zakażonych HIV, jednak szacuje się, że faktyczna liczba osób żyjących z HIV i AIDS to 30-35 tys. Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia, które przyczynia się do przedłużenia życia i poprawy jego jakości.

Po wyglądzie człowieka nie da się poznać, czy jest zakażony HIV. Przez 8-10 lat można żyć z HIV bez żadnych objawów wskazujących na zakażenie - podkreśla dr Dorota Rogowska-Szadkowska z punktu anonimowego i bezpłatnego testowania w kierunku HIV. Przypomina, że jedynym środkiem o sprawdzonej skuteczności w zapobieganiu zakażeniu HIV (a także infekcjom przenoszonym drogą płciową) są prezerwatywy, a jedyną metodą poznania swojego statusu serologicznego jest wykonanie testu w kierunku HIV.

Reklama

Test na HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, które zatrudniają profesjonalnych doradców, z którymi można porozmawiać przed wykonaniem testu. Pełna lista placówek dostępna jest pod adresem www.projekttest.pl/test-na-hiv-w-polsce.

W sobotę, w Światowy Dzień AIDS, Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza na koncert pod hasłem "Kobiety się testują", na którym wystąpią m.in.: Mika Urbaniak, Natalia Przybysz, Novika oraz Tatiana Okupnik. Fragmenty przedstawienia "Miss HIV", autorstwa Macieja Kowalewskiego odegrają Anna Mucha i Olga Frycz. Szczegóły imprezy można znaleźć na stronie www.projekttest.pl.

Społeczny Komitet ds. AIDS jest organizacją pozarządową działającą w Polsce i na świecie od blisko 20 lat. Misją stowarzyszenia jest informowanie, edukacja, poradnictwo i opieka w zakresie przeciwdziałania HIV/AIDS, a co za tym idzie - ograniczanie indywidualnych i społecznych skutków epidemii.