Partnerem akcji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych. Kampania ma pomóc w rozpowszechnieniu informacji o transplantacji jako metodzie leczenia i przyczynić się do zwiększenia liczby rodzinnych przeszczepów nerek w Małopolsce.

Reklama

Jako społeczeństwo wciąż zbyt mało wiemy i mówimy o przeszczepach. Zależało nam na dotarciu z informacją do jak największej grupy odbiorców i dlatego wybraliśmy niekonwencjonalne metody komunikacji - powiedziała dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska.

Kampania najpierw ruszyła w iternecie i w przestrzeni miejskiej. Znani aktorzy teatralni i filmowi, sportowcy i motocykliści sfotografowali się w koszulkach lub z parasolkami, na których umieszczone zostało logo akcji, a ich zdjęcia trafiły na popularny portal społecznościowy. Intrygujące hasła były wyświetlane w ostatnich dniach na kilku budynkach w Krakowie np. na murach Wawelu: "Dlaczego Rezygnować? Tyle nieba mamy ponad nami", na Urzędzie Wojewódzkim: "Kiedy coś uparcie gaśnie - zaufaj iskierce nadziei".

W Światowym Dniu Donacji i Transplantacji organizatorzy poinformowali o celu akcji. Uruchomiony został portal lubiesiedzielic.pl, a pracownicy Małopolskiego Oddziału NFZ oraz rejestracji w części szpitali na znak solidarności z osobami czekającymi na przeszczep założyli koszulki kampanii. Przed budynkiem Funduszu na ul. Józefa odbyła się multimedialna prezentacja akcji.

Dzięki życzliwości policji i straży miejskiej w kolejne weekendy kierowcy i motocykliści będą dostawać ulotki kampanii oraz naklejki. Ulotki z informacjami o transplantacji nerek będą też dostępne w budynkach NFZ i w małopolskich szpitalach - powiedziała rzeczniczka małopolskiego NFZ Jolanta Pulchna.

Na naklejkach dla motocyklistów jest hasło "Jeżdżę bezpiecznie. Sam zdecyduję, kiedy zostać dawcą", a dla kierowców "Jeżdżę bezpiecznie. Wolę dawać życie niż zabierać".

Potencjalnym dawcą może być każda zdrowa osoba - szczególnie ta spokrewniona z chorym. Pobranie nerki jest poprzedzone szeregiem szczegółowych badań służących bezpieczeństwu dawcy i biorcy.

Małopolski NFZ zawarł kontrakty z 23 poradniami nefrologicznymi dla dorosłych i pięcioma poradniami dla dzieci. Operacje transplantacji nerek - również finansowane przez NFZ - odbywają się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, a wkrótce mają ruszyć w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Reklama

Według danych POLTRANSPLANT - u w 2012 r. wykonano 866 przeszczepów nerek, z czego 827 od dawców zmarłych, a zaledwie 39 od dawców żywych. W Małopolsce żyje obecnie 629 osób z przeszczepioną nerką (w całej Polsce 9 tys. 273 osoby). Ponad 1 tys. 570 chorych z niewydolnością nerek czeka obecnie na przeszczep.