Wiele ogłoszeń reklamujących takie terapie można znaleźć na stronach internetowych. Zachwala się w nich, że dzięki nim można leczyć niemal wszystkie choroby, takie jak cukrzyca, choroby oczu, stwardnienie rozsiane, a także choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Najczęściej są oferowane w Meksyku, Indiach, Chinach, Turcji i Rosji.

Reklama

To narastający problem i duże ryzyko, gdyż oferowane są terapia, które nie zostały sprawdzone w badaniach na ludziach ani nawet na zwierzętach - alarmuje prof. Yamanaka. Dodaje, że chorzy powinni zdawać sobie z tego sprawę zanim zdecydują się na takie leczenie.

Japoński uczony wspólnie z Brytyjczykiem Johnem Gurdonem otrzymał w poniedziałek Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za badania nad komórkami macierzystymi, które będzie można wykorzystać w tzw. medycynie regeneracyjnej.

Opracował rewolucyjna metodę pozwalającą je uzyskać z komórek somatycznych poprzez cofanie ich zegara biologicznego.

Noblista podkreśla, że w przyszłości będzie można w ten sposób wyhodować w laboratorium różnego typu komórki kości ludzkiego organizmu, np. mięśni i mózgu, ale na razie prowadzone są jedynie eksperymenty na zwierzętach, głównie na myszach, szczurach i małpach.

Reklama

Dopiero gdy potwierdzimy w badaniach na zwierzętach, że terapie regenerowania tkanek są bezpieczne, będzie można je wypróbować na pacjentach - dodaje laureat Nagrody Nobla. To bardzo obiecujące badania, ale na razie nie wykraczają poza laboratorium.