W nowej siedzibie znajdują się sale: rehabilitacyjna i terapeutyczna, pokój dzienny ze stolikami, krzesłami i kanapami, łazienka, kuchnia oraz miejsca noclegowe. - Możemy objąć opieką około piętnastu chorych w ramach pobytu dziennego. Dysponujemy także pokojami hostelowymi z czterema miejscami noclegowymi. Opiekunowie będą mogli zostawić w nich, na pewien czas, swoich bliskich, np. gdy będą musieli wyjechać bądź kiedy będą chcieli odpocząć - powiedziała PAP w piątek dyrektor ośrodka Magdalena Turek.

Reklama

Ośrodek będzie prowadził rehabilitację i terapię osób, które zakończyły proces diagnozowania i leczenia szpitalnego i nie wymagają dalszego hospitalizowania - jednak ze względu na stan zdrowia nie mogą funkcjonować samodzielnie w swoim środowisku.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zaburzeniami Psychicznymi i Ich Rodzinom YAVA, które prowadzi ośrodek planuje również realizację programów, w których świadczona będzie pomoc m.in. psychologiczna i rehabilitacja. - Pomocą psychologiczną i psychoedukacyjną objęci zostaną również członkowie rodzin i opiekunowie pacjentów. W ośrodku funkcjonować będzie grupa wsparcia dla podopiecznych i ich opiekunów - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie.

Opieka w ramach pobytu dziennego jest organizowana w od godz. 8 do 16. - Rodziny czy opiekunowie rano przywożą swoich bliskich, a po południu ich odbierają. My w tym czasie organizujemy dla nich zajęcia, np. rysowanie, czytanie prasy, śpiewanie. Prowadzimy także terapię wspomnieniową. Rodziny przynoszą albumy ze zdjęciami a nasi podopieczni mają za zadanie zgadywać kto jest kim na fotografii - powiedziała Turek, która pracuje w ośrodku od jego powstania.

Ośrodek powstał w 2005 roku w budynku, w którym dawniej mieściło się przedszkole. -Był dla nas za duży i za drogi w utrzymaniu - wyjaśniła szefowa ośrodka. Dlatego znaleziono nowy lokal i wyremontowano go - jak podało biuro prasowe urzędu - za ponad 56 tys. zł. Pieniądze pochodziły z budżetu miasta. Wykonano szereg plac budowlanych, m.in. naprawiono posadzki, wymieniono drzwi i okna, zamontowano parapety, położono nowe tynki, pomalowano ściany, naprawiono schody zewnętrzne. Odtworzono także całkowicie instalację elektryczną, zamontowano osprzęt oświetleniowy. Nowa siedziba znajduje się w Alei Pokoju.

Choroba Alzheimera to zwyrodnienie tkanki mózgowej, które powoduje zanik komórek nerwowych. Objawia się otępieniem, brakiem zainteresowania otoczeniem oraz utratą pamięci, poczucia czasu i miejsca. Uniemożliwia samodzielną egzystencję.