Ceny leków z importu docelowego będą droższe od tych, które są zapisane w umowach o chemioterapię. Obecnie z przyczyn formalnych - bo przecież nie jest to kwestia pieniędzy - NFZ nie może zapłacić za nie szpitalom wyższej ceny - podkreślił Paszkiewicz.

Reklama

Po przekazaniu przez Ministerstwo Zdrowia informacji o lekach, których brakuje, będzie możliwość zmiany statusu leków z katalogu, a tym samym pokrywania kosztów wynikających z importu docelowego. Nie mamy także informacji o wydawanych przez ministerstwo zgodach na import docelowy. O takie dane prosiliśmy już wcześniej. Docierają do nas tylko informacje z mediów i od niektórych świadczeniodawców - dodał.

Prezes NFZ ocenił także, że takie rozwiązanie obecnych problemów jest tymczasowe: Możemy wprowadzić taki wariant tylko na dwa miesiące, ponieważ od 1 lipca wejdzie w życie obwieszczenie Ministra Zdrowia o programach lekowych i chemioterapii i NFZ nie będzie mógł zapłacić więcej niż podana w nim cena. Dlatego konieczne jest znalezienie innych producentów, którzy będą dostarczali brakujące leki - dodał Paszkiewicz.

MZ poinformowało w środę wieczorem, że cytostatyki, których brak w Polsce zgłaszali pacjenci z chorobami nowotworowymi, trafią wkrótce na rynek. Resort otrzymał od ich producenta pisemne potwierdzenie w tej sprawie. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz apeluje, by szpitale zgłaszały problemy z dostępem do leków.

Resort podkreśla, że w sprowadzaniu deficytowych leków pomaga procedura importu docelowego. Jest to procedura sprowadzania leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta. Import realizowany jest na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza.