Według olsztyńskich lekarzy operacja była przełomowa w życiu 18-letniej Kasi, która od urodzenia miała zdeformowaną twarz, rozszczepione obustronnie podniebienie i znaczny niedorozwój szczęki.

Mimo trzynastu wcześniejszych, tradycyjnych zabiegów chirurgicznych dziewczyna miała trudności z oddychaniem, jedzeniem i mówieniem. Ostatni - nowatorski w regionie - zabieg ma w znaczący sposób poprawić jej codzienne życie.

Reklama

Wyjątkowość tej metody polega na zastosowaniu specjalistycznego urządzenia, wyciągu naczaszkowego. Stopniowo modeluje on czyli przesuwa całą twarz ze szczęką aż do osiągnięcia zaplanowanej pozycji - wyjaśnił dr Krzysztof Dowgierd, chirurg szczękowy ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który przeprowadził operację.

Zabieg trwał ponad cztery godziny i - zdaniem lekarzy - przebiegł bez komplikacji. Pacjentka zostanie na oddziale do czasu wygojenia cięć chirurgicznych. Potem ma co tydzień stawiać się w szpitalu na kontrole. Po kilku miesiącach i osiągnięciu efektów urządzenie zostanie usunięte, a Kasię czekają kolejne zabiegi modelujące twarz.

Przed miesiącem na tym samym oddziale przeprowadzono pierwszą na Warmii i Mazurach kraniostenozę czyli operację plastyki czaszki u rocznego dziecka. Lekarze musieli przeciąć przedwcześnie zrośnięte szwy łączące poszczególne kości, odpowiednio je wymodelować i ponownie zespolić, aby umożliwić prawidłowy rozwój mózgu dziecka.

Trwa ładowanie wpisu