Roślinny lek stosowany od wieków przez amazońskich Indian, jako środek przeciwbólowy okazał się bardzo skuteczny przy znieczulaniu zębów i dziąseł. Lek uzyskiwany jest z rzadkiej rośliny Acmella oleracea. Żel z niej wyprodukowany może zastąpić zastrzyki i leki przeciwzapalne.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Dr Francoise Barbira-Freedman, antropolog medyczny z Cambridge, natknęła się na ten tradycyjny lek prowadząc w latach 80. XX wieku badania w peruwiańskiej dżungli nad Amazonką. Właśnie w tym pozbawionym dentystów regionie rozbolał ją ząb mądrości.

Tubylcy z plemienia Keshwa Lamas zaproponowali swój sprawdzony lek uzyskiwany z rzadkiej rośliny Acmella oleracea. Okazał się tak skuteczny, że antropolożka szybko zapomniała o bólu. O samej roślinie przypomniała sobie dopiero 20 lat później. Uzyskawszy odpowiednie pozwolenie, przywiozła próbkę rośliny do swojej uczelni. Udało się tam wytworzyć żel, który okazał się skuteczny podczas dwóch faz badań klinicznych - może zastąpić zastrzyki i niesterydowe leki przeciwzapalne.

Doktor Barbira-Freedman zapewnia, że zyski z komercjalizacji tradycyjnego leku (czym zajmuje się firma Ampika Ltd) trafią do Indian i zostaną zainwestowane w edukację oraz program ochrony przyrody. Jeśli trzecia faza badań wypadnie pomyślnie, żel może trafić na rynek około roku 2014.