Naukowcom z uniwersytetu w Evorze udało się opracować technologię wyrobu wysokiej jakości węgla aktywnego ze zużytych opon samochodowych. Nowy produkt jest skutecznym środkiem m.in. na zatrucia pokarmowe.

Reklama

Poza tym, może być on również stosowany w wielu innych dziedzinach, zarówno w gastronomii jako węgiel drzewny, a także do czyszczenia wody, eliminacji nieprzyjemnych zapachów, czy jako element filtrów lodówek i klimatyzatorów - poinformował dr Carlos Laginha z zespołu badawczego działającego w ramach Centrum Chemicznego uniwersytetu w Evorze.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Według portugalskiego badacza, opracowany po raz pierwszy na świecie węgiel aktywny z gumy opon samochodowych może być w przyszłości powszechnie stosowany w medycynie.

Można go wykorzystywać nie tylko do leczenia zatruć pokarmowych, ale także do prac laboratoryjnych. Opracowany przez nas produkt jest bowiem niezwykle skuteczny podczas badań krwi, gdzie pomaga wydzielić potrzebne do analizy proteiny - dodał Carlos Laginha.

Reklama

W ubiegłym roku uczonym z uniwersytetu w Evorze udało się wyprodukować węgiel aktywny z korka. Obecnie trwają prace nad wzbogaceniem go dodatkowymi substancjami i wprowadzeniem do sprzedaży jako "wysokowartościowego towaru".

Węgiel aktywny, zwany też aktywowanym, składa się z węgla pierwiastkowego oraz drobnokrystalicznego grafitu. Zaletą węgla aktywnego jest jego nietoksyczność, łatwa utylizacja oraz stosunkowo tania produkcja.