Belgijska artystka Frieke Janssens postanowiła zwrócić uwagę społeczeństwa na problem, jakim jest palenie papierosów i wciąż obniżający się wiek palaczy. W jej kontrowersyjnej kampanii palą dzieci poniżej 10 roku życia.

Reklama

Kilka miesięcy temu w Belgii, podobnie jak wcześniej w Polsce, zakazano palenia papierosów w miejscach publicznych. Pochodząca z tego kraju fotografka Frieke Janssens odpowiedziała sesją zdjęć, które mają wywołać u oglądającego pytanie: Czy trzeba dorosłe osoby traktować jak dzieci i zabraniać im palenia? Czy nie ma lepszych metod walki z tym nałogiem?

Sesja "The Beauty of an Ugly Addiction" (Piękno brzydkiego nałogu) jest... piękna, nostalgiczna, melancholijna i przesłonięta papierosowym dymem.

Zdjęcia mają wyrażać kontrast między atrakcyjnością palenia, a niezdrowym i brzydkim nałogiem, które powoduje. Na fotografiach widzimy dzieci w wieku od 4 do 9 lat, które ubrane w stroje retro, oddają się nałogowi paląc papierosy lub cygara. Ale możemy być spokojnie - artysta deklaruje, że w czasie realizacji projektu żadne z dzieci nie było wystawione na kontakt z dymem papierosowym, a jej przesłanie to m.in. chęć upomnienia dorosłych, by nie palili przy dzieciach.

Dorośli palacze to widok naturalny. Dorosłe osoby odwróciłyby uwagę od samego palenia, tymczasem sportretowanie w roli palaczy dzieci pozwala przyjrzeć się temu problemowi lepiej. Powstawanie tego projektu zbiegło się z ustawą zabraniającą palenia w belgijskich barach. Wówczas w kraju podniosło się wiele głosów, że dorosłych traktuje się jak dzieci i pod przykrywką dbania o zdrowie ogranicza się ich - powiedziała autorka kontrowersyjnej sesji.

Reklama

Pomysł pojawił się po obejrzeniu przez Frieke w serwisie YouTube filmiku prezentującego pochodzącego z Indonezji 2-latka, który wypala 40 papierosów dziennie. Zainteresowały ja zwłaszcza reakcje widzów. Amerykanie wydawali się zszokowani, natomiast Indonezyjczycy, a wśród nich rodzice chłopca, uznali to za coś normalnego.

http://youtu.be/x4c_wI6kQyE