Każdy z nas ma w sobie naturalny instynkt biegacza, przekonuje trener osobisty Matt Roberts. Choć wielu z nas wystrzega się tej formy sportu, specjalista wyjaśnia, że połowa sukcesu leży w naszym umyśle i przekonaniu siebie, że możemy biegać.

Reklama

Matt Roberts wyjaśnia, że naturalną ludzką reakcją na ból jest jego unikanie. Podobnie jest z bólem związanym z wysiłkiem fizycznym. Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego nasze ciało wyśle wiele sygnałów, za pomocą których zmusi nas do przerwania biegu. Istnieje jednak kilka prostych technik, które pozwolą pokonać ludzką słabość.

"Powtarzanie sobie pozytywnych przekazów, to bardzo skuteczna metoda motywacji. Podczas biegania prowadź ze sobą wewnętrzny dialog. Powtarzaj, że po skończonym biegu poczujesz się świetnie, a sam proces biegania sprawia, że jesteś zadowolony i pełen energii. Zbyt często pozwalamy negatywnym myślom i emocjom wziąć górę nad naszym umysłem. Prawda jest taka, że jeśli powiesz sobie, że dasz radę, to tak właśnie będzie" - podkreśla Matt Roberts.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Kolejną skuteczną metodą jest wizualizacja. Trener osobisty zaleca, aby wyobrazić sobie siebie w ruchu, poczuć jak to jest być aktywnym biegaczem, jak dzięki temu kształtuje się nasza sylwetka. Roberts radzi utrwalać ten obraz w swojej głowie, co pozwoli zwiększyć motywację do realnego wysiłku fizycznego.

ReklamaReklama

Trener zachęca również do wyznaczania sobie celów, które chcemy osiągnąć. "Pokonywanie własnych słabości daje największą satysfakcję. Zwiększanie pokonywanego dystansu, bicie własnych rekordów czasowych - krótko mówiąc ściganie się z sobą samym. To powoduje, że bieganie nie jest tylko nudną czynnością, za każdym razem może dawać poczucie satysfakcji" - wyjaśnia. Proponuje, aby biegacze amatorzy zwrócili uwagę na maratony charytatywne - ukończenie takiego biegu to podwójna satysfakcja.

"Bieganie to idealny sposób na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji. Regularny wysiłek na świeżym powietrzu pozwala ustrzec się przed niektórymi chorobami, a także wydłuża życie" - podsumowuje specjalista.