W poniedziałek w Poznaniu rozpoczęło się dwudniowe eksperckie spotkanie Krajowych Koordynatorów ds. Narkotyków, zorganizowane w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE. W spotkaniu bierze udział 50 osób.
"Chcemy zarekomendować krajom członkowskim UE, aby rozważyły możliwość prewencyjnego zawieszenia obrotu produktami, które mogą zawierać środki psychoaktywne w Polsce zwane 'dopalaczami', nawet jeżeli jeszcze nie mamy pełnych danych, że produkty mogą je zawierać" - powiedział dyrektor Piotr Jabłoński.
Prewencyjny zakaz obowiązywałby do czasu zakończenie badań, które stwierdzałyby, czy produkt jest środkiem psychoaktywnym, czy nie.
Polski postulat miałby zostać wpisany do nowej strategii antynarkotykowej, która zacznie obowiązywać w krajach UE od 2013 roku.
"Nie można niczego narzucić krajom członkowskim, ale dobrze by było, aby taka wspólna strategia w zwalczaniu obrotu takimi produktami powstała; nie byłoby wówczas sytuacji, że w jednym kraju takie działania będą legalne, a w innych nie. To może utrudnić zwalczanie handlu 'dopalaczami'. Dotychczasowe regulacje prawne były skuteczne, gdy na rynku pojawiało się kilka takich substancji rocznie, ale kiedy przybywa ich kilkadziesiąt, potrzebne są nowe rozwiązania" - dodał dyrektor Jabłoński.
Uczestnicy spotkania przez dwa dni będą rozmawiać na temat ewentualnych scenariuszy rozwoju problemów związanych z narkomanią w Europie.
"Po takiej dyskusji łatwiej będzie krajom członkowskim przygotować nową strategię antynarkotykową" - uważa dyrektor Jabłoński.
Według Jabłońskiego zwalczanie obrotu narkotykami syntetycznymi jest jednym z sukcesów polskiej prezydencji. Z inicjatywy premiera Donalda Tuska Rada Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych 27 października w Luksemburgu przyjęła Europejski Pakt przeciwko Narkotykom Syntetycznym.
Pakt wzywa państwa członkowskie, instytucje i agencje UE do intensyfikacji działań w zakresie zwalczania produkcji i nielegalnego obrotu narkotykami syntetycznymi i prekursorami, zwanymi w Polsce "dopalaczami".
Pakt przeciwko narkotykom syntetycznym zawiera zapisy dotyczące przeciwdziałania produkcji i handlowi narkotykami syntetycznymi oraz prekursorami, zwalczania nowych substancji psychoaktywnych oraz przeprowadzenia serii szkoleń dla organów ścigania, dot. m.in. wykrywania i likwidacji nielegalnych laboratoriów.
Spotkania Krajowych Koordynatorów odbywają się dwa razy w roku. W Poznaniu oprócz Krajowych Koordynatorów ds. Narkotyków państw członkowskich Unii Europejskiej udział biorą także przedstawiciele m.in. Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w Lizbonie (EMCDDA), Komisji Europejskiej, a także Grupy Pompidou Rady Europy.
Organizatorami poznańskiej konferencji są Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym.