Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy Fundacji WOŚP Krzysztof Dobies, pełne hasło kolejnego finału to: "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą".

Reklama

Zapewnił, że "wybór tematu 20. Finału został poprzedzony konsultacjami z ogromną rzeszą lekarzy, którzy przez wszystkie minione lata współpracowali z Fundacją WOŚP, kiedy ta wspierała wiele różnych dziedzin medycyny dziecięcej".

Dobies przypomniał, że Fundacja swoją działalność rozpoczęła od ratowania życia noworodków chorych na serce i po 20 latach nadal priorytetem w działaniach Fundacji jest noworodek.

"Tegoroczny Finał koncentrować się będzie nad opieką medyczną nad wcześniakiem, ale także dużo uwagi będzie poświęcone zdrowiu chorej na cukrzycę mamy w ciąży, nad którą Fundacja roztacza już od kilku lat opiekę związaną z zagrożeniami, jakie niesie ta choroba" - wyjaśnił Dobies.

Fundacja podkreśla, że "opieka nad wcześniakiem to kompleksowa diagnostyka i leczenie dzieci z wieloma dysfunkcjami, wadami i ogromnymi problemami zdrowotnymi. Nowoczesne technologie sprawiają, że leczenie to coraz częściej jest skuteczne, co jest największym szczęściem dla rodziców tych najmniejszych noworodków"."To niesamowite, jak wiele udało nam się zmienić na lepsze w standardach opieki nad dziećmi w polskich szpitalach. Niektóre problemy, takie jak chociażby retinopatia wcześniaka, udało nam się wyeliminować w 100 proc." - ocenił prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jurek Owsiak.

Po 20. finale Fundacja planuje zakup respiratorów wyposażonych w system automatycznej regulacji tlenu, inkubatorów hybrydowych, monitorów funkcji życiowych oraz respiratorów. W wielu przypadkach urządzenia te zastąpią aparaty kupione przed laty przez Orkiestrę. Ponadto Fundacja chce stworzyć jednakowy standard kompletnych stanowisk intensywnej terapii noworodka w ok. 50 placówkach w całej Polsce.

Drugim przewodnim tematem 20. finału będzie zdrowie kobiet w ciąży i cukrzyca. Dobies przypomniał, że Fundacja od kilku lat kupuje pompy insulinowe dla kobiet chorych na cukrzycę, które dzięki planowaniu i odpowiedniej terapii w czasie ciąży mogą urodzić zdrowe dzieci. Z zebranych podczas 20. finału pieniędzy Fundacja planuje zakupić kolejne kilkaset urządzeń.

Najbliższy finał ma być także okazją do przeprowadzenia ogromnej kampanii medialnej na rzecz walki z tą chorobą wszystkich Polaków, bez względu na ich płeć czy wiek.

"Ogromnym sukcesem zakończyła się realizacja Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą. Fundacja kupiła blisko 3 tys. urządzeń i w chwili obecnej program ten przejęło Ministerstwo Zdrowia" - przypomniał Owsiak. W styczniu przyszłego roku Fundacja planuje kolejny bieg +Policz się z cukrzycą+. "Uczestnicząc w nim, każdy będzie miał okazję do zamanifestowania swojej solidarności z osobami borykającymi się z tą uciążliwą chorobą" - dodał prezes Fundacji.

W najbliższą środę na stronach internetowych Fundacji www.wosp.org.pl rozpocznie się rejestracja sztabów.

Finały WOŚP organizowane są od 1993 r.