Jak dodała, oprócz łóżek, zakupiono też 326 koncentratorów z tlenem oraz 325 specjalistycznych urządzeń do odsysania, tzw. ssaków medycznych.

Reklama

"Możliwe to było dzięki wpłatom Polaków 1 proc. podatku dochodowego PIT na konto Caritas. Właśnie z tego tytułu na nasze konto wpłynęło w tym roku 1,7 mln zł i można było dokonać takich zakupów - podkreśliła Kołtuniak.

Jak zapewniła, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny można już wypożyczać w diecezjalnych Caritas.

Poza sprzętem zakupionym przez Caritas Polska, Caritas diecezjalne dysponują m.in. podnośnikami, rowerami rehabilitacyjnymi, wózkami, balkonikami i chodzikami - dodała.

Jak powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, "mimo tendencji spadkowej wpłat z 1 proc. podatku, jesteśmy zadowoleni z wyniku kampanii. Mamy nadzieję, że jej aspekt społeczny poruszył serca Polaków. Ważne jest, żebyśmy mogli realizować cel, jaki obraliśmy. Ludzie chorzy, zwłaszcza paliatywnie, często nie mają szans na odpowiednią opiekę medyczną. Dlatego tak ważne jest stworzenie ogólnopolskiej sieci wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, prowadzonej przez instytucję charytatywną, której ufają miliony Polaków".

Kołtuniak zapewniła, że decyzją dyrektorów Caritas diecezjalnych kampania "Ile kosztuje życie? - twój 1 proc." będzie kontynuowana też w roku 2012. Dla Caritas - będzie to Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.