Na ból związany z łagodnym przerostem prostaty w aptece bez recepty można kupić preparaty z wyciągiem z owoców boczni pikowanej (Serenoa repens), zwanej również palmą sabalową. Według uczonych z Washington University School of Medicine w St Louis efekt działania tego środka porównywany jest do placebo - informuje brytyjski dziennik "Daily Mail".

Reklama

Skąd takie wnioski? W badaniu amerykańskich naukowców wzięło udział ponad 300 mężczyzn w wieku od 45 lat, którzy mieli objawy łagodnego przerostu prostaty - dokuczało im częste oddawanie moczu oraz cierpieli z powodu trudności z opróżnieniem pęcherza.

Losowo wybrani mężczyźni przyjmowali suplement oraz kapsułki placebo. Po 24 tygodniach takiej terapii dawka wyciągu z owoców boczni pikowanej została zwiększona z 320 miligramów do 640 miligramów, a po kolejnych 24 tygodniach do 960 miligramów. Po 17 miesiącach przyjmowania preparatu z wyciągiem z palmy sabalowej okazało się, że mężczyźni mają takie same objawy jak wcześniej oraz jak inni panowie przyjmujący kapsułki. Nawet zażywanie trzy razy większej dawki od tej, jaką zaleca producent preparatu, nie przyniosło żadnych korzyści, ale też nie zaszkodziło wolontariuszom.

Wyniki obserwacji uczonych zostały opublikowane na łamach "Journal of the American Medical Association".

>>> Czytaj także: Krokusy lekiem na raka