Osoby, które nie skończyły jeszcze 30 lat, dwa razy częściej biorą zwolnienia lekarskie z powodu zwykłego przeziębienia niż ich starsi koledzy. W ubiegłym roku aż 72 procent z nich miało przynajmniej jeden dzień wolny od pracy z powodu choroby (dla porównania - zaledwie 46 procent pracowników powyżej 55. roku życia) - informuje brytyjski dziennik "Daily Mail".

Reklama

Na co najczęściej chorują młodzi Brytyjczycy? Głównie atakuje ich grypa, alergia i problemy z żołądkiem. Poza tym ponad jedna czwarta z nich brała dzień wolny na chorobę z powodu stresu (w porównaniu do jednej szóstej w grupie pracowników powyżej 55. roku życia). Młodzi zwykle narzekają na bóle głowy, zmęczenie i bezsenność - typowe objawy permanentnego stresu w pracy.

Naukowcy uważają, że zła kondycja zdrowia młodych wynika z ich diety. Osoby poniżej 30. roku życia są bardziej skłonne do jedzenia fast foodów i to regularnie. Poza tym dwa razy rzadziej niż pracownicy powyżej 55. roku życia stosują się do zaleceń spożywania pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Za to nie stronią od alkoholu oraz papierosów.