25 tysięcy mieszkańców Unii Europejskiej umiera co roku przez bakterie odporne na antybiotyki. Jak podaje Health Protection Agency, urząd monitorujący stan zdrowia Brytyjczyków, jeszcze trzy lata temu na Wyspach stwierdzano nie więcej niż pięć przypadków zakażenia odpornymi na leki szczepami pałeczki zapalenia płuc.

Reklama

Według najnowszych danych, z tego roku, przypadków zachorowań było już 386 – podaje brytyjski dziennik „The Independent”.

Wśród zabójczych bakterii królują wspomniane pałeczki zapalenia płuc (Klebsiella pneumonie), ale również powodująca przewlekłe zatrucia pokarmowe bakteria Escherichia coli.

Skąd biorą się tak groźne drobnoustroje? Wszystko przez postęp w medycynie. Bakterie uczą się odporności przede wszystkim od ludzi nadużywających antybiotyków lub źle je dawkujących. Nie bez znaczenie jest również fakt, że coraz częściej antybiotyki dodaje się do paszy zwierząt, co również pomaga drobnoustrojom w mutowaniu.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się „The Indpendent”, coraz bardziej prawdopodobne jest pojawienie się w najbliższym czasie bakterii odpornych na wszystkie znane dotychczas leki.