W czterodniowych obradach, zorganizowanych przez International AIDS Society (IAS), uczestniczyło prawie 6 tysięcy ekspertów ze 129 państw oraz przedstawiciele międzynarodowych organizacji, wśród nich ONZ.

Reklama

Po raz pierwszy od odkrycia tej choroby 30 lat temu na forum międzynarodowej konferencji mówiono przede wszystkim o metodach kuracji, a także o źródłach jej finansowania. To zdecydowany krok naprzód w walce z chorobą - podkreślali eksperci.

"15 lat temu nawet najwięksi optymiści wśród naukowców milczeli na temat perspektyw leczenia HIV lub szczepionki" - powiedział prezes IAS Elly Katabira z Ugandy.

Ale eksperci podkreślali zarazem, że sytuacja w dalszym ciągu jest tragiczna. Według najnowszych danych każdego dnia wirusem HIV zaraża się na świecie ponad 7 tysięcy osób, wśród nich tysiąc dzieci. Zgodnie z tą statystyką do zakażenia dochodzi co 6 sekund. Leczy się tylko połowę przypadków, a co godzinę na AIDS umiera 200 osób.

Specjaliści przyznali, że AIDS wciąż nie jest pod kontrolą, a zwłaszcza w państwach najbiedniejszych robi się zbyt mało lub nie robi się prawie nic, by przeciwdziałać zakażeniom wirusem HIV. Zwracano uwagę na dramat noworodków zakażonych tym wirusem. Na biednym południu kuli ziemskiej, podkreślano, w większości przypadków nie diagnozuje się nawet dzieci matek-nosicielek.Jeden z przedstawicieli UNICEF Jimmy Kolker zauważył, że mimo postępów w ostatnich latach 2 miliony dzieci poniżej 15. roku życia zarażonych jest wirusem HIV, a leki przeciwwirusowe otrzymuje tylko 28 procent z nich.

Jako jeden z celów wskazano doprowadzenie do tego, by od 2015 roku można było mówić o "pokoleniu dzieci wolnym od AIDS".

"Podczas gdy z naukowego punktu widzenia jest to niezwykle interesujący czas, nie możemy odwrócić wzroku od olbrzymiej przepaści, jaka pozostaje w realizacji programów skutecznej prewencji i leczenia w wielu krajach" - oświadczył współorganizator obrad Stefano Vella z włoskiego Instytutu Zdrowia. Za wielki sukces uznał zaś to, że jedną czwartą przedstawionych w Rzymie badań naukowych stanowiły te przeprowadzone w Afryce.

Reklama

Obrady podsumował również włoski minister zdrowia Ferruccio Fazio podkreślając, że walka z AIDS przyniosła "nadzwyczajne rezultaty w bardzo krótkim czasie". Ale - dodał w swym przemówieniu na forum konferencji - pozostają dwie fundamentalne kwestie: brak szczepionki zapobiegającej AIDS i problem dostępu do leczenia. "Nie ma wciąż szczepionki prewencyjnej, mimo zainwestowanych miliardów euro i przekonania, że szczepionka pojawi się w ciągu 10 lat" - stwierdził minister.