W obradach uczestniczy 6 tysięcy ekspertów z niemal wszystkich państw świata.
W raporcie przedstawionym na forum konferencji przez organizację Lekarze bez Granic dokonano analizy cen 23 leków przeciwwirusowych na świecie. Wynika z niego, że produkujące je koncerny wykluczyły z listy krajów, gdzie sprzedają preparaty po obniżonych cenach, między innymi Ukrainę, Indonezję, Indie, Tajlandię, Wietnam, Kolumbię i Brazylię. W rezultacie zostały one pozbawione prawa do preferencyjnych cen kuracji, i to pomimo tego, że wszystkie zmagają się z problemem zakażeń wirusem HIV i nie mogą pozwolić sobie na wysokie koszty kuracji - zauważono.
Obecnie koszt leczenia pacjenta nowym środkiem przeciwwirusowym w Brazylii wynosi rocznie 5870 dolarów. W biednych krajach, dzięki programom sprzedaży tanich leków, kosztuje to 675 dolarów.
Kuracja oraz dostęp do leków jest głównym tematem obrad konferencji w Wiecznym Mieście. Jej organizatorzy - International AIDS Society, a także przedstawiciele programu ONZ do walki z AIDS - zwracają uwagę, że perspektywę tej wielkiej narady zmieniły dwa ważne wydarzenia ostatnich miesięcy. Po pierwsze, jest to naukowe potwierdzenie, że jeśli nosiciele wirusa natychmiast rozpoczną kurację, możliwość jego dalszego przekazywania spada o 90 procent. Ponadto naukowcy ustalili, że jeśli osoba narażona na zakażenie na przykład ze strony partnera-nosiciela przyjmuje codziennie preparat przeciwwirusowy, to ryzyko zakażenia obniża się o 60 procent.
"W ciągu ostatnich pięciu lat na świecie wyleczono 6,6 miliona osób seropozytywnych, to 12 razy więcej niż w 2001 roku. To sukces" - powiedział na forum rzymskich obrad dyrektor oenzetowskiego programu UNAIDS Michel Sidibe. Podkreślił, że teraz priorytetem jest zapewnienie dostępu do kuracji kolejnym milionom ludzi, którzy na to czekają.