Potwierdzają to najnowsze szacunkowe dane WHO (2010), według których rocznie w Polsce na inwazyjne choroby pneumokokowe zapada 25 razy więcej dzieci, tj. od 11 666 do 14 565, z których od 28 do 71 umiera.

Reklama

Dane dotyczące częstości występowania chorób pneumokokowych opierają się na wynikach posiewów krwi, a więc nie uwzględniają tych dzieci, u których nie pobrano materiału na posiew albo zrobiono to już po rozpoczęciu podawania antybiotyku (aby nie opóźniać leczenia ratującego życie). Po uprzednim podaniu antybiotyku wynik badania może nie wykazać już obecności pneumokoka, mimo że był on przyczyną zakażenia.

Pneumokoki są także najczęstszą przyczyną zapaleń płuc. Na tę chorobę co roku na świecie umierają ponad 4 miliony ludzi. Najczęstszą bakteryjną przyczyną tej choroby jest Streptococcus pneumoniae – pneumokok (zwany także dwoinką zapalenia płuc ze względu na układanie się bakterii w charakterystyczne pary - dwoinki o kulistym kształcie).

"U dzieci zapalenie płuc najczęściej występuje do 5. roku życia. Roczną zapadalność w tej grupie wiekowej ocenia się na 35-45 przypadków na 1000 populacji. Ponad połowa z nich wymaga leczenia w szpitalu. Znacznie częściej zapalenie płuc występuje u osób w podeszłym wieku. Śmiertelność w tej grupie jest kilkukrotnie większa niż u osób poniżej 65 roku życia. Pneumokokowe zapalenie płuc jest również groźne u chorych na przewlekłe choroby płuc, serca, wątroby lub nerek. Zapalenia płuc spowodowane przez Streptococcus pneumoniae to najważniejsza przyczyna śmierci i hospitalizacji, której można zapobiec szczepiąc osoby z grup ryzyka" - mówi dr n. med. Tadeusz M. Zielonka z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Prof. dr hab. n. med. Ewa Bernatowska