Międzynarodowy zespół badaczy z Uniwersytetu Leicester, King's College w Londynie, uniwersytetu medycznego w Fukushimie oraz Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku zauważył, że w przypadku zarówno zawałów, jak i udarów, często za śmiertelność odpowiada wzmożona reakcja zapalna w organizmie.

Reklama

Dzieje się tak wtedy, gdy do niedokrwionych narządów po jakimś czasie znów zaczyna napływać krew. Powstaje wówczas groźna reakcja zapalna. Naukowcy poznali jej mechanizm. Napisali o tym na łamach prestiżowego magazynu naukowego „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Jak wynika z ich badań, wystarczy jak najszybciej po udarze lub zawale zneutralizować występujący we krwi enzym MASP-2, który ma ogromny wpływ na odporność organizmu i który odpowiada za powstanie zapalenia.

Uczeni opracowali w tym celu zestaw przeciwciał, które „wyłączają” enzym. Będzie można podawać go pacjentom w formie zastrzyku. Badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdziły już, że zastrzyk z koktajlem przeciwciał znacząco zmniejsza uszkodzenia tkanek po niedokrwieniu serca lub mózgu.