Amerykańscy lekarze z Boston University opracowali specjalny algorytm, który uwzględnia wszystkie czynniki obciążające serce. Pacjent musi przyznać się między innymi, czy pali, czy ma nadwagę, czy uprawia sport. Na tej podstawie naukowcy oceniają ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych oraz określają tak zwany wiek serca.

Reklama

Podobne badania wykonuje się również w Polsce, w ramach programu NATPOL. „Powinniśmy wiedzieć, ilu spośród 28-29 milionów dorosłych Polaków choruje i wreszcie, ilu z nich jest tego świadomych, żeby prowadzić świadomą politykę zdrowotną” - przyznane w rozmowie z Polskim Radiem dr Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator programu.

O tym, jak bardzo potrzebny w Polsce jest taki projekt, świadczą dane medyczne. 47 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju jest spowodowanych chorobami wieńcowymi.

Jak szacują lekarze, 9 milionów dorosłych Polaków – czyli co trzeci – ma nadciśnienie tętnicze, a 1/3 z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Testy pozwalające określić ryzyko zapadnięcia na chorobę wieńcową znajdują się na stronie internetowej amerykańskiego programu kardiologicznego Framingham Heart Study.