Jak dbać o skórę latem? Ekspert radzi01 sierpnia 2022Latem skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. O tym jak o nią dbać mówi Oksana Levytska-Bilousova – kosmetolog z warszawskiej Kliniki L’experta.
Czy czarne pasty do zębów są zdrowe?01 sierpnia 2022Na rynku past do zębów od jakiegoś czasu mamy do wykorzystania czarne pasty z aktywnym węglem? Lek. stom. Agata Wojdalska z warszawskiej kliniki L’experta wyjaśnia czy są one zdrowe.
Suplementacja witaminą D3 nie ma wpływu na wzmocnienie kości zdrowych osób01 sierpnia 2022Wyniki dużego badania klinicznego nie potwierdzają stosowania suplementów witaminy D w celu zmniejszenia złamań u zdrowych mężczyzn i kobiet w USA. Praca została opublikowana w The New England Journal of Medicine.
A to ciekawe! W czaszce sprzed 100 tys lat zachowały się zmiany świadczące o...01 sierpnia 2022Międzynarodowy zespół badaczy zidentyfikował najprawdopodobniej jeden z najstarszych przypadków głuchoty. Świadczące o tym problemie zmiany badacze wykryli w czaszce człowieka, żyjącego ponad 100 tysięcy lat temu.
Fala pandemii słabnie w Europie, ale liczba infekcji wzrasta na innych kontynentach01 sierpnia 2022Liczba zakażeń w związku z siódmą falą pandemii koronawirusa zmniejsza się w Europie, ale przybywa infekcji na innych kontynentach. W ciągu minionych pięciu tygodni wzrastała też liczba zgonów z powodu Covid-19 - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Prof. Włodarczyk: Przeszczepy od świń mogłyby ratować ludzi. ROZMOWA01 sierpnia 2022Potrzeba coraz więcej przeszczepów, a liczba dawców się nie zwiększa. Naukowcy testują więc transplantacje narządów od zwierząt, głównie od świń. O tym, czy to dobry pomysł - i jakie ma szanse powodzenia, mówi transplantolog, prof. dr hab Zbigniew Włodarczyk.
Czy muchy i karaluchy rozprzestrzeniają COVID-19? WYNIKI eksperymentu01 sierpnia 2022Brakuje dowodów na występowanie SARS-CoV-2 wśród much lub karaluchów w gospodarstwach domowych, gdzie ludzie, koty i psy chorowali na COVID-19 - piszą badacze na łamach Journal of Medical Entomology.
Kraska optymistycznie o letniej fali pandemii. "Widzimy zdecydowane wyhamowanie"01 sierpnia 2022"Widzimy wyhamowanie fali. Ten tydzień pokaże nam, w jakim miejscu pandemii jesteśmy"- powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w poniedziałkowej audycji Radia Gdańsk. Podkreślił również, że do lekarzy zgłaszają się pacjenci z nowymi dolegliwościami.
Sen jest niezbędny dla zdrowia serca. Co jeszcze ważne dla układu krążenia?31 lipca 2022Zdrowy sen jest niezbędny do utrzymania zdrowia układu sercowo-naczyniowego - ogłosili eksperci z American Heart Association. Stanowi jeden z ośmiu głównych czynników warunkujących prawidłowe działanie tego systemu.
Umiarkowane picie alkoholu też szkodzi mózgowi. Grozi alzheimerem i parkinsonem31 lipca 2022U osób, które nawet w umiarkowany sposób korzystają z alkoholowych napojów, naukowcy wykryli podwyższony poziom żelaza w mózgu. Taki stan powiązano już wcześniej z większym ryzykiem choroby Alzheimera czy Parkinsona.
Wirusolog: Wcześniej koronawirus mknął autostradą do płuc, teraz napotyka przeszkody31 lipca 2022Ponad dwa lata temu przed koronawirusem otworem stała cała autostrada, prowadząca prosto do płuc osób zakażonych; teraz wirus napotyka przeszkody, bo populacja jest w stanie lepiej się przed nim obronić - tak obrazowo obecną falę epidemii opisał znany wirusolog profesor Matteo Bassetti, dyrektor kliniki chorób zakaźnych szpitala San Martino w Genui.
Prof. Pyrć o małpiej ospie: Nie siejmy paniki30 lipca 2022"W tej chwili w Polsce mamy stosunkowo mało przypadków małpiej ospy, więc nie siejmy paniki" - powiedział PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i podkreślił, że kluczowe jest rozpoznanie objawów zakażenia wirusem.
Prof. Gut: COVID-19 może spowodować zmniejszenie mózgu28 lipca 2022"COVID-19 potrafi zaatakować przede wszystkim naczynia w mózgu i to będzie powodowało pewne zmiany. Na przykład zaobserwowano, jako późne powikłanie po COVID-19, zmniejszenie ogólne mózgów" - powiedział PAP wirusolog, prof. Włodzimierz Gut.
Rośnie liczba zakażonych małpią ospą. Kraska podał DANE27 lipca 2022Potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej w Polsce. Około 20-30 osób w tej chwili przebywa w szpitalach, ma dość łagodne objawy - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Duży wzrost zakażeń koronawirusem. Wiceminister zdrowia podał najnowsze DANE27 lipca 2022"Potwierdzono 3721 nowych zakażeń koronawirusem"- poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podał, że w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia to wzrost o 30 proc., czyli mniejszy niż w poprzednich dniach. Dodał, że mniejszy jest też współczynnik reprodukcji wirusa.
Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Wzrost na poziomie niemal 80 procent26 lipca 2022Minionej doby badania potwierdziły 5108 zakażeń koronawirusem, w tym 867 ponownych. Zmarło 14 osób z COVID-19 - poinformowano we wtorek na stronach rządowych. Wykonano 13 304 testów w kierunku SARS-CoV-2.
Endometrioza związana z podwyższonym ryzykiem udaru. NOWE BADANIE25 lipca 2022Kobiety cierpiące na endometriozę mogą być w większym stopniu narażone na udar – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Stroke”.
Pojawiają się głosy, że... Prof. Pyrć o szczepionkach przeciw COVID-1919 lipca 2022Pojawiają się komentarze, że szczepionki przeciw Covid-19 nie są zalecane u kobiet w ciąży. "To kłamstwo" – stwierdza wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.
Kiedy drugi etap reformy POZ? Minister zdrowia podał TERMIN18 lipca 2022"Rozpoczęta 1 lipca reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej była bardzo oczekiwana przez pacjentów, szczególnie w dobie postcovidowej. Będzie też drugi etap - wdrożenie opieki koordynowanej, który będzie miał miejsce od 1 października" - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zaskakujące odkrycie naukowców. Chodzi o COVID-19 i kurze jaja. BADANIE18 lipca 2022Podając kurom trzy szczepionki przeciw COVID-19 naukowcy spowodowali, że znoszą one jaja z przeciwciałami skierowanymi przeciwko SARS-CoV-2. Oczyszczone przeciwciała okazały się skuteczne w neutralizowaniu wirusa.